Międzynarodowy Dzień Szczęścia to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ specjalna rezolucją w 2012 roku. Nawołuje ona do „bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów”.

W rezolucji pojawia się między innymi stwierdzenie, które brzmi "Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka". Międzynarodowy Dzień Szczęścia jest koordynowany przez "Akcję Szczęścia" - ruch społeczny zrzeszający obywateli 160 państw. "Akcja szczęścia" ma na celu kreowanie szczęśliwszego i bardziej troskliwego społeczeństwa, w którym każdy skupia się mniej na własnych korzyściach, a więcej na szczęściu i zadowoleniu osób wokół.

Według Światowego Raportu Szczęścia wydanego w ubiegłym roku przez ONZ Polska znajduje się na 57. miejscu w rankingu najbardziej szczęśliwych krajów świata. Tuż przed nami znajduje się Rosja. Liderem zestawienia jest Dania.


Reporter RMF FM Michał Dobrołowicz pytał dziś mieszkańców warszawskiego osiedla Szczęśliwice na stołecznej Ochocie, o czym rozmawiają i co sprawiło, że poczuli się szczęśliwi.

W naszej dzielnicy, na naszym osiedlu jest coś, co zobowiązuje do uśmiechu. Tu jest wesoło! Ludzie rozmawiają ze sobą, nawet o swoich kłopotach - mówiła pani Barbara, mieszkanka Szczęśliwic. Dziś rano szczęście sprawiło mi to, że obok jest moja piękna żona i jej uśmiech. Która mieszka na osiedlu Szczęśliwice. Rozmawiamy o imieninach teścia, na które pojedziemy popołudniu. Jemu też chcemy dać trochę szczęścia z tej okazji - dodał jeden z mieszkańców. 

(mn)