Dzień Kobiet, chociaż w naszej pamięci szczególnie kojarzony jest z PRL-em, wciąż jest chętnie obchodzony. Warto pamiętać, że święto ma znacznie dłuższą tradycję, a w tym roku Międzynarodowy Dzień Kobiet będziemy obchodzić już po raz 114. Wiele kobiet przyznaje, że świętuje 8 marca i liczy tego dnia na miły gest ze strony mężczyzn. Niektóre z nich liczą na kreatywność panów, inne przyznają, że chodzi o pamięć i symboliczny upominek.

Po raz pierwszy Dzień Kobiet odchodzono 28 lutego 1909 roku, z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. Już rok później o wprowadzeniu Międzynarodowego Dnia Kobiet zdecydowano na Międzynarodowej Konfederacji Kobiet Socjalistek w Kopenhadze.

W Polsce Dzień Kobiet został zorganizowany po raz pierwszy 24 marca 1924 r. przez Centralny Wydział Kobiecy PPS. Wśród spraw podnoszonych podczas obchodów była m.in. ochrona pracy kobiet i problem różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn. Po wojnie Dzień Kobiet stał się świętem państwowym, które zniesiono dopiero w 1993 roku.

W kolejnych latach Międzynarodowy Dzień Kobiet zaczęto świętować 8 marca i data ta utrzymała się do dnia dzisiejszego.

Goździki i rajstopy

Międzynarodowy Dzień Kobiet, jako święto o socjalistycznych korzeniach, szczególnie chętnie obchodzono w państwach bloku wschodniego. W ramach obchodów publikowano portrety kobiet przy pracy, a panie otrzymywały kwiaty, zazwyczaj goździki, później tulipany, i drobne prezenty: kawę, mydło i rajstopy.

Współcześnie Dzień Kobiet jest odczarowywany. Kręgi feministyczne organizują manify, które dowodzą, że wiele haseł sprzed 114 lat jest nadal aktualnych, jak walka o równe wynagrodzenie kobiet i mężczyzn. Prezenty w miejscach pracy stały się rzadkością. Gestów pamięci kobiety oczekują natomiast od swoich partnerów i dzieci.

Prezent na Dzień Kobiet

Większość Polek przyznaje, że chętnie obchodzi dzień kobiet, a także liczy na symboliczny prezent tego dnia. Utrzymuje się u nas tradycja, w której mężczyźni obdarowują swoje bliskie kobiety kwiatami i drobnymi upominkami.

Tego dnia najchętniej wybierane są kwiaty kojarzone z nadchodzącą wiosną - tulipany, wiele pań doceni też tradycyjne goździki. Zamiast kwiatów ciętych, warto przemyśleć wręczenie kwiatu doniczkowego, który będzie znacznie trwalszym dowodem naszych uczuć. Klasycznym dodatkiem, wręczanym razem z kwiatami, są słodycze.

Efektownym prezentem, który możemy sprawić bliskiej kobiecie są perfumy. Jednak w tym przypadku lepiej nie ryzykować, a sięgnąć po jej ulubiony zapach. Podobnie wygląda kwestia biżuterii. Większość pań z pewnośćią doceni taki gest, pod warunkiem, że zostanie od dobrany odpowiednio do jej stylu i upodobań.

Panowie, którzy nie są pewni gustu obdarowywanej kobiety, mogą wybrać kartę podarunkową do ulubionego sklepu. Pozwoli to uniknąć prezentowego faux pas, a równocześnie jest zdecydowanie bardziej elegancką formą niż podarowanie gotówki.

Zdaniem wielu pań, najcenniejszym prezentem, jaki mogą otrzymać, jest wspólny czas. Doskonałym rozwiązaniem wydaje się wyjście do kina czy teatru, wyjście na spacer, albo wspólne przygotowanie posiłku.