​Dzień Kobiet - święto, w którym za czasów PRL wręczano paniom słynne goździki, wciąż jest chętnie obchodzone w naszym kraju. Znakomita większość Polek przyznaje, że świętuje 8 marca, licząc zarazem na miły gest ze strony mężczyzn. Niektóre mają nadzieję, że panowie wykażą się kreatywnością i postawią na niestandardowy upominek. Jaka jest historia tego wyjątkowego święta, który prezent wybrać dla pań oraz co powiedzieć składając życzenia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym tekście.

129 kobiet zginęło

Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie od ponad 100 lat. Pierwszy raz swoje święto kobiety celebrowały jednak nie 8 marca, a 28 lutego 1909 roku. Geneza tego wyjątkowego dnia związana jest z ruchami robotniczymi, które narodziły się w Europie i Ameryce Północnej na początku XX wieku. 

8 marca zatrudnione kobiety z nowojorskiej fabryki tekstylnej zorganizowały strajk, domagając się m.in. równych płac. Właściciel placówki zamknął je w środku, by uniknąć rozgłosu. W fabryce wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 129 kobiet. Rok później, a konkretnie 28 lutego 1909 roku, w ramach upamiętnienia ofiar, odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet.

W starożytności obchodzono Matronalia

Szacunek dla kobiecości znany był jednak już w starożytnym Rzymie. Przypadające na pierwszy dzień marca Matronalia były świętem macierzyństwa, płodności i nowego początku utożsamianego z rozpoczynającą się wiosną. Mężowie obdarowywali z tej okazji swoje żony upominkami, a one składały bogini Junonie w ofierze kwiaty i modliły się o pomyślność w małżeństwie. Goździki i rajstopy. Z czym ci się to kojarzy?

W Polsce Dzień Kobiet bywa utożsamiany głównie z komunistycznym świętem - za czasów PRL powszechnym zwyczajem było wręczanie paniom goździków i rajstop. 

Nie przegap: Skąd wzięły się rajstopy? Poznaj historię symbolu 8 marca

Kobiety to lubią

Mimo upływu lat Dzień Kobiet wciąż cieszy się w naszym kraju dużą popularnością, czego dowodem są wyniki sondażu zrealizowanego w 2020 roku na zlecenie serwisu Prezentmarzeń. W kwestii obchodów Dnia Kobiet jesteśmy na ogół tradycjonalistkami. Aż 84 proc. respondentek przyznało, że świętuje 8 marca, połowa zaś zdradziła, że spodziewa się miłego upominku od bliskich mężczyzn. 

Jedna czwarta Polek liczy na to, że ich partner wykaże się kreatywnością i obdaruje je niestandardowym prezentem. Wśród mieszkanek naszego kraju nie brakuje również pań o sceptycznym nastawieniu do obchodów Dnia Kobiet - 23 proc. uczestniczek sondażu przekonuje, że ma dystans do tego święta.

Jaki prezent kupić na Dzień Kobiet?

Jakich prezentów lepiej nie wręczać z okazji Dnia Kobiet? Wśród najgorszych pomysłów, respondentki wymieniły podarki kupione przez przypadek, tandetne gadżety oraz, co ciekawe, atrakcje, takie jak kino, na które nie zawsze mają ochotę. Polki w obchodzeniu kobiecego święta drażnią na ogół kpiny ze strony mężczyzn oraz wymuszone świętowanie - takiej odpowiedzi udzieliło 45 proc. ankietowanych. Choć wiele pań przyznało, że cieszą je upominki w postaci kwiatów, słodyczy czy bardziej oryginalnych prezentów, to, czego najbardziej pragną - nie tylko od święta - to miłość, partnerstwo i męskie wsparcie.

Szukacie pomysłowych prezentów na Dzień Kobiet? Zajrzyjcie do naszego poradnika: 8 marca. Co kupić z tej okazji paniom?

Wierszyki i życzenia na Dzień Kobiet, 8 marca

Do zakupionego lub własnoręcznie wykonanego prezentu na Dzień Kobiet warto dołączyć życzenia. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, którymi możecie się zainspirować. 

 • Tradycyjne życzenia z okazji Dnia Kobiet mogą mieć np. taką formę:

  Z okazji Dnia Kobiet pragnę złożyć Ci życzenia, 
  wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia,
  by w każdym dniu roku uśmiech na twarzy Twej gościł tak samo
  często, jak w tym dniu.
 • Życzenia mogą nawiązywać do klasyków polskiej literatury:

  Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!
  Postaci twojej zazdroszczą anieli,
  A dusze masz gorszą, gorszą niżeli!...
  Przebóg! tak ciebie oślepiło złoto!
  I honorów świecąca bańka, wewnątrz pusta!
  Bodaj!... Niech, czego się dotkniesz, przeleje się w złoto!
  Gdzie tylko zwrócisz serce i usta,
  Całuj, ściskaj tylko złoto!


  Adam Mickiewicz, "Dziady"
 • Życzenia mogą być także cytatem od kobiety dla kobiety:

  Kobieta jest Prawdą, Pięknem, Poezją, jest wszystkim. Jeszcze raz - Wszystkim pod postacią Innego, Wszystkim, z wyjątkiem siebie.


  Simone de Beauvoir
 • Życzenia można złożyć również w formie wiersza: 

  Lubię, kiedy kobieta...
  Kazimierz Przerwa-Tetmajer


  Lubię, kiedy kobieta omdlewa w objęciu,
  kiedy w lubieżnym zwisa przez ramię w przegięciu,
  gdy jej oczy zachodzą mgłą, twarz cała blednie
  i wargi się wilgotne rozchylą bezwiednie.

  Lubię, kiedy ją rozkosz i żądza oniemi,
  gdy wpija się w ramiona palcami drżącemi,
  gdy krótkim, urywanym oddycha oddechem
  i oddaje się cała z mdlejącym uśmiechem.

  I lubię ten wstyd, co się kobiecie zabrania
  przyznać, że czuje rozkosz, że moc pożądania
  zwalcza ją, a sycenie żądzy oszalenia
  gdy szuka ust, a lęka się słów i spojrzenia.

  Lubię to -- i tę chwilę lubię, gdy koło mnie
  wyczerpana, zmęczona leży nieprzytomnie,
  a myśl moja już od niej wybiega skrzydlata
  w nieskończone przestrzenie nieziemskiego świata.