Podczas piłkarskich mistrzostw Europy zastosowana zostanie nowatorska usługa, która umożliwi niewidomym śledzenie wydarzeń na polskich i ukraińskich stadionach. Tak zwany audiodeskryptywny komentarz na żywo jest częścią programu społecznego "Piłka nożna bez barier". Metoda była stosowana podczas poprzednich mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii.

Audiodeskrypcja to specjalny komentarz z informacjami dla osób, które nie mogą zobaczyć tego, co się dzieje na murawie i na trybunach. Specjalnie przeszkoleni komentatorzy zapewnią dodatkową narrację, która dostarczy informacje ważne przy opisywaniu wydarzenia sportowego.

W poniedziałek w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe szkolenie wolontariuszy, którzy podczas wszystkich meczów Euro 2012 komentować będą przebieg spotkań i przybliżać niepełnosprawnym kibicom atmosferę panującą na boisku i na trybunach stadionu. Seminarium szkoleniowe organizuje wspierana i finansowana przez UEFA europejska organizacja charytatywna CAFE (Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie).

Piłka nożna bez barier

Akcje na rzecz udostępnienia piłkarskiego widowiska wszystkim zainteresowanym mocno wspiera UEFA w ramach programu społecznego "Respect Inclusion - Piłka nożna bez barier". Od 2004 roku UEFA wprowadza szereg projektów, które mają ułatwić niepełnosprawnym dostęp do imprez mistrzowskich. Autodyskryypcja została po raz pierwszy zastosowana w 2008 roku podczas turnieju finałowego ME w Austrii i Szwajcarii.

Na miesiąc przed rozpoczęciem Euro 2012, UEFA przejmie osiem stadionów w Polsce i na Ukrainie, między innymi w celu dostosowania ich do potrzeb niepełnosprawnych. Zostaną one wyposażone w specjalną łączność radiową, która umożliwi przekazanie komentarza na słuchawki nosze przez niedowidzących i niewidomych.

W Austrii usługa się sprawdziła

Założycielka CAFE Joyce Cook podkreśla, że wprowadzenie audiodeskryptywnego komentarza podczas Euro 2012 jest tylko pierwszym krokiem w kierunku upowszechnienia tego typu usługi na innych meczach piłkarskich. Ambasador "Respect Inclusion" w Polsce - były piłkarz Dariusz Dziekanowski - uważa, że nie tylko stadiony, ale również oficjalne strefy kibica, muszą być dostępne dla niepełnosprawnych, również pod względem infrastrukturalnym.

Podczas seminarium polscy wolontariusze spotkają się z austriackim komentatorem audiodeskryptywnym Martinem Zwischenbergerem, który przekaże im zgromadzone podczas poprzednich mistrzostw doświadczenia i wiedzę na temat specyfiki tego typu komentarza. Jak zauważył, po Euro 2008 tego typu usługa w Austrii znacznie się rozwinęła. Dotyczy to nie tylko futbolu. Poprzez publiczne radio i telewizję komentarzem audiodeskryptywnym opatrywanych jest już około 20 procent imprez sportowych i kulturalnych.