Linie Turkish Airlines wycofały się z nagłośnionego przez media regulaminu, który zakazywał stewardessom robienia makijażu z użyciem czerwonej szminki i lakieru do paznokci. Władze linii zapewniły, że przepis był pomysłem nadgorliwych menedżerów niższego szczebla.

Sporządzili oni regulamin "nie pytając nas o zdanie, dokument przeciekł do mediów i zrobiło się o nim głośno" - powiedział dyrektor Turkish Airlines Temel Kotil.

Zapewnił, że nie ma zakazu szminki i lakieru w kolorze czerwonym i że pracownice linii mogą robić makijaż w dowolnych barwach.

Na początku maja media powiadomiły, że linie zaleciły swym stewardessom makijaż w pastelowych odcieniach, dopasowanych do obowiązującego obecnie ubioru - a czerwień miałaby zamącać "spójność wizualną" ich wyglądu.

Nowe zasady wywołały jednak zarzuty pod adresem linii, że ulegają wpływowi wartości religijnych, wspieranych przez umiarkowanie islamistyczny rząd. Wcześniej Turkish Arlines, szybko rozwijający się, czwarty co do wielkości przewoźnik w Europie, zakazały serwowania alkoholu podczas większości rejsów krajowych i do niektórych krajów muzułmańskich.