Mamy już dość tej zimnej, szarej i deszczowej odsłony jesieni. Na poprawę pogody nie mamy wpływu, poprawić możemy nasz humor i samopoczucie. Jak to zrobić w kilka minut radzi w rozmowie z Magdaleną Wojtoń Kamil Jasiński, trener personalny.

Magdalena Wojtoń RMF FM: Jak zacząć dzień, by mieć doskonały humor i miło spędzić niedzielę?

Kamil Jasiński, trener personalny: Przede wszystkim wstańmy zaraz po przebudzeniu. Otwórzmy okno i wpuśćmy trochę chłodnego powietrza do mieszkania. Orzeźwimy się i pobudzimy do działania. Warto się poruszać.

Co można zrobić?

Wszystko co nam wpadnie do głowy. To mogą być przysiady, wykroki. Jeśli ktoś ma schody w domu, może po nich pobiegać. Szczotkując zęby można zrobić kilka przysiadów albo potańczyć przed lustrem.

Są ćwiczenia na poprawę humoru?

Tak naprawdę wszystkie ćwiczenia sprawiają, że czujemy się lepiej. Każda aktywność fizyczna pobudza wydzielanie hormonów. Trening aerobowy mocno działa na układ krążenia. To mogą być podskoki, boks, bieganie. Co jest najważniejsze, róbmy to, na co mamy największą ochotę. Nie róbmy niczego wbrew sobie. Jeśli jesienią chcemy pokonać zły nastrój, wybierajmy taką aktywność, którą lubimy.

Na przykład spacer w niedzielny poranek...

Wybierzmy teren z pagórkami. Wtedy trening będzie lepszy. Jeśli mamy dzieci, biegajmy z nimi po parku, biegajmy za nimi, gdy jeżdżą na rowerze. Nie stójmy i nie rzucajmy psu patyka. Lepiej z nim też pobiegać. To będzie doskonała zabawa i trening.

Co polecasz na śniadanie?

Śniadanie powinno być białkowo- tłuszczowe. Tłuszcz może być z szynki, boczku. On jest kaloryczny, ale da nam siłę na cały dzień. Jajecznica, jajka na twardo dadzą nam białko. Może też to być twaróg z łososiem. Dużo białka i tłuszczu mają orzechy, więc jeśli ktoś lubi owsiankę, może je sobie z korzyścią dorzucić.

Przygotowałeś przepisy...

Tak na zdrowe, pobudzające i poprawiające nastrój smoothie.

Koktajl zielony:

1/2 awokado, 1 banan, 1 kiwi, 1 łyżka złotego siemienia lnianego, woda/mleko szklanka

Koktajl żółty

- 1/2 mango, 1/2 banana, sok z 1/2 cytryny , 2 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej, mleko kokosowe

Wszystko miksujemy. Ma dużo witamin, pobudza, doskonale smakuje i daje energie na cały dzień z uśmiechem.