Brak pieniędzy na produkcję innowacyjnej szczepionki na czerniaka, podwyżki w rządzie, ciemne chmury nad konklawe - to tylko niektóre tematy poniedziałkowych wydań gazet. W RMF24 prezentujemy przegląd porannej prasy.


Nie ma pieniędzy na produkcję innowacyjnej szczepionki na jeden z najgroźniejszych nowotworów. Rząd poskąpił 1,5 mln zł, o które zabiega twórca nowoczesnego leku na czerniaka prof. Andrzej Mackiewicz - pisze "Gazeta Polska Codziennie". 130 chorych leczonych tym preparatem zostało skazanych na śmierć - dodaje dziennik. Więcej na ten temat już w poniedziałkowym wydaniu gazety. 

O paraliżu w budownictwie

Produkcja cementu, która jest wskaźnikiem koniunktury w budownictwie, w styczniu spadła o połowę w stosunku o poziomu sprzed roku - donosi dziennik. Podkreśla, że sytuacja pogarsza się już od wielu miesięcy. "Gazeta Polska Codziennie" prognozuje, że ostatni fatalny wynik zapowiada wyjątkowo ciężki rok dla całego sektora budowlanego.

Ciemne chmury nad konklawe

"Gazeta Wyborcza" pisze o rosnącym napięciu w Rzymie po rezygnacji Benedykta XVI. "Mnożą się oskarżenia wobec kardynałów, przecieki o skandalach w kurii rzymskiej, plotki o hierarchach" - pisze gazeta. Dodaje, że Watykan oburza się i zarzuca mediom, iż próbują wpłynąć na wybór papieża. Cały artykuł do przeczytania w poniedziałkowym wydaniu. 

Pięć lat więzienia za kradzież futer?

Małżonka Mirosława Drzewieckiego - Janina D. oraz narzeczona Roberta Janowskiego - Monika G. mogą dostać wyrok nawet 5 lat więzienia - donosi "Fakt".  Taka kara groziłaby kobietom, gdyby sąd potwierdził, że policja na Florydzie słusznie zatrzymała je za kradzież futer z butików. Proces w sprawie rusza 1 kwietnia. Jak dodaje gazeta, sąd może zlitować się nad Polkami i za pierwszy konflikt z prawem wymierzyć tylko karę w postaci prac społecznych.

Będą podwyżki, ale w rządzie

W rządzie zapowiadają się podwyżki. Minister finansów Jacek Rostowski, po awansie na stołek wicepremiera będzie zarabiał o 2,8 tys. złotych więcej niż do tej pory. Będzie teraz zarabiał 19 600 złotych, niemal tyle co prezydent - podkreśla tabloid.