Nieprzestrzeganie praw pracowniczych, trudne egzaminy zawodowe, kłopoty Polaków ze spłatą długów. To niektóre tematy środowych wydań dzienników. Na RMF24 publikujemy przegląd porannej prasy.

Polska w budowie. Obwodnic

Środowy "Dziennik Gazeta Prawna" ma dobre wiadomości dla kierowców. "Jesienią resort transportu zapowiada przetargi na obwodnice 10 miast, a w 2014 r. co najmniej dwóch kolejnych" - pisze dziennik i dodaje, że wszystkie budowy mają ruszyć w przyszłym roku. Jak to możliwe? Gazeta przypomina, że Ministerstwo Transportu znalazło ponad 5,2 mld zł na budowę tras, które miały zniknąć z rządowych planów. "Ostatecznie większość z nich została zapisana w załączniku do programu budowy dróg krajowych, który w najbliższych dniach zostanie przedłożony do przyjęcia przez Radę Ministrów" - czytamy w najnowszym wydaniu.

Zmiana statutu - sposób na niewygodnego urzędnika

"Próby obsadzenia stanowisk w administracji zaufanymi osobami wciąż się zdarzają. Dochodzi do nich najczęściej wtedy, gdy powoływany jest nowy szef urzędu. Zmieniają się tylko sposoby na pozbycie się niewygodnych pracowników i wprowadzenie innych. Jednym z nich jest zmiana... statutów jednostki" - donosi także "Dziennik Gazeta Prawna". "Na tej podstawie likwidowane są dotychczasowe wydziały, a w ich miejsce tworzone nowe, o zmienionej nazwie. Nie wszyscy pracownicy w ramach takiej reorganizacji zachowają etat" - podkreśla gazeta.

Dziennik pisze, że pracę szybko tracą też dyrektorzy generalni urzędów, jeśli nie zyskają zaufania nowego szefa. Gazeta szacuje, że tylko w ubiegłym roku rozpisano konkurs na co trzecie takie stanowisko.

Absolwent w mękach certyfikowany

Dziennik pisze także trudnych egzaminach zawodowych. Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które przytacza gazeta, wynika, że co szósty absolwent zawodówki i jedna czwarta absolwentów techników nie podeszła w tym roku do takiego sprawdzianu.

Gazeta podkreśla, że egzaminy nie są łatwe, a uprawnienia zawodowe zdobyło zaledwie dwie trzecie uczniów po zawodówkach i mniej niż połowa po technikach. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu.

Praca? Ale tylko na czarno!

O nieprzestrzeganiu praw pracowniczych pisze środowy "Fakt". "W Polsce potrzeba rąk do pracy. Tyle tylko, że właścicielom firm ani się śni respektować pracownicze prawa" - oburza się tabloid i dodaje, że umowy na czas nieokreślony, składki ubezpieczeniowe i zdrowotne to rarytasy, o których zdesperowani ludzie szukający pracy mogą tylko pomarzyć.

"Tak jest choćby w budownictwie, gdzie jedyne, co właściciele firm oferują robotnikom to praca na czarno. Czyli bez ubezpieczenia, i żadnej gwarancji, że zapłacą tyle, na ile się umówiono" - podkreśla tabloid i na dowód publikuje efekty swojej prowokacji.

Dziennikarz gazety zatelefonował pod trzy numery telefonów zamieszczone w ogłoszeniach o prace w jednej z ogólnopolskich gazet. "Praca dla niewykwalifikowanego robotnika jest do wzięcia od zaraz. I to jest wiadomość dobra. Ale pracodawcy nie zamierzali podpisywać z nim żadnych umów!" - dodaje "Fakt".

Zabiorą drogę spod bloku

Tabloid pisze także o pewnym urzędniczym absurdzie. Donieśli o nim prasie mieszkańcy bloku przy ulicy Dworcowej 8 w Przeworsku, którzy są w szoku, że urzędnicy chcą zedrzeć asfalt z dobrej drogi. Ta jest bowiem podobno nielegalna. Rozbiórka ma kosztować... 20 tysięcy złotych.

Zgodnie z decyzją wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego droga musi zniknąć do końca października. "Inaczej spółdzielnia zapłaci 15 tys. zł kary, a do tego będzie musiała pokryć koszty rozbiórki, które urzędnicy zlecą komuś innemu. Mieszkańcy są załamani, bo stracą jedyny dojazd, który prowadzi do ich bloku" - możemy przeczytać w "Fakcie".

Szkoła przetrwania

O szkole specjalnej w Strzelcach Opolskich, w której od 1 września nauczyciele uczą za darmo pisze środowa "Gazeta Wyborcza". Placówkę formalnie zamknięto w czerwcu. Wcześniej, w obronie szkoły zebrano 2,5 tys. podpisów. Kuratorium i nauczycielskie związki wydały negatywną opinię o likwidacji.

Teraz nauczyciele, którzy uczą jako wolontariusze, mają pod opieką 43 dzieci o różnym stopniu upośledzenia, w wieku od 8 do 21 lat. "Razem z rodzicami na początek roku zrzucili się po 1 tys. zł, by szkoła, już jako niepubliczna, zaczęła działać i miała pieniądze na prąd, wodę, telefon, kredę, gimbus" - opisuje problem "Wyborcza".

Obniż sobie cholesterol

Ponad połowa dorosłych Polaków ma za wysoki poziom cholesterolu - pisze również środowa "Gazeta Wyborcza" i dodaje, że 5 mln powinno się leczyć, a robi to tylko milion z nas.

"Trudno wymienić narząd czy układ w naszym organizmie, który nie cierpiałby z powodu złej diety" - podkreśla dziennik. W artykule pojawiają się wskazówki, "jak się ratować. "Wystarczy inaczej żyć: odstawić papierosy i codziennie ćwiczyć" - możemy przeczytać.

Polacy tracą domy przez długi

Sprawę długów Polaków bierze na tapetę "Gazeta Polska Codziennie", która pisze, ze coraz więcej osób i firm w naszym kraju ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. "W ostatnich latach wzrosła liczba spraw kierowanych do komorników" - donosi dziennik. Podkreśla również, że w tym roku podwoiła się liczba domów i mieszkań, które komornicy zajmują i wystawiają na licytację. Więcej na ten temat, w najnowszym wydaniu.