Co dalej Ukraino? Czy nasi sąsiedzi potrzebują naszego wsparcia? Czy możemy im pomóc? Nie tylko politycznie, ale tak po ludzku. A może to nie nasza sprawa? Każdy kraj powinien sam rozwiązywać własne problemy? Nie powinniśmy się wtrącać? Zabierzcie głos w dyskusji. Najciekawsze komentarze usłyszycie w popołudniowych Faktach RMF FM, których gospodarzami są Agnieszka Friedrich i Bogdan Zalewski.

BOGDAN:
Ukraińcom pomagać - ale prywatnie. Sam, gdyby mnie na to było stać, przyjąłbym do siebie biednych ukraińskich uchodźców. Natomiast szlag mnie trafia, kiedy o losie danego państwa decydują obce stolice. Hej, Putinie łapy precz od Kijowa! Skup się na własnym dziadowskim państwie, sprzątaj bałagan u siebie i skończ z tą imperialną butą! Marzę o tym żeby Ukraina była Ukrainą, Polska - Polską, a Niemcy - Niemcami. Europa - narodów.
AGNIESZKA:
"Chciałbym, ale mnie nie stać" - "FAJNIE" Bogdan. Nasza pomoc nie może opierać się tylko na deklaracji. Trzeba działać!!! Przecież poza "przyjęciem biednych uchodźców" są także inne możliwości wsparcia. ..
BOGDAN
O.K., jestem asekurancki. Nie twierdzę, że w każdych okolicznościach ugoszczę u siebie dowolną liczbę braci Ukraińców. Dbam głównie o własną rodzinę i o nią się troszczę. Natomiast składam delikatną sugestię, że mogę pomóc - prywatnie. A Ty? Co zrobisz? Zamienisz swoje mieszkanie w hotel?
AGNIESZKA:
Nie przypominam sobie, bym deklarowała, że zaproszę do siebie uchodźców, bo to moim zdaniem wymaga nie tylko możliwości lokalowych, ale też pomysłu na dalszą pomoc. Chyba myślę jak większość naszych rodaków - przekażę dary!
BOGDAN
Masz rację. Poniosło mnie. Po prostu mam w pamięci informację naszej dziennikarki Katarzyny Szymańskiej Borginon, że w Polsce przebywa teraz około czterystu tysięcy Ukraińców. W razie eskalacji konfliktu w swoim kraju, poprosiliby o azyl u nas i staraliby się ściągnąć swoje rodziny. My- Polacy chyba powinniśmy się już na to przygotowywać, nie sądzisz?
AGNIESZKA
Tylko jak się na to przygotować ? Uchodźcy będą potrzebowali dachu nad głową, pracy itp. Stać nas na to? O czym myślimy słysząc o pomocy Ukraińcom.? Czy o tym jak człowiek człowiekowi pomóc powinien, czy co powinni zrobić w tej sprawie politycy? A czy wiemy czego nasi sąsiedzi oczekują od nas?

Może w podjęciu decyzji pomoże Wam wstrząsający apel młodej Ukrainki, który od kilku dni krąży w sieci. Jej prośba w kontekście ostatnich wydarzeń nabiera nowego znaczenia. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT]

O sytuacji na Ukrainie na bieżąco będziemy Was informować w FAKTACH RMF FM. Po południu na antenie naszego radia usłyszycie z pewnością relacje specjalnych wysłanników do Kijowa i Lwowa. FAKTÓW RMF FM możecie także słuchać w internecie.