"Znam Gowina z lat krakowskich. Poznałem go jako studenta. Nie zapowiadał się na polityka. Starał się robić w życiu coś ważnego. Imponował mi. Nie spodziewałem się, że pójdzie do polityki. Świat polityki jest miałki, wymaga brzydkich kompromisów, ale Gowin, człowiek wielkiej szlachetności, jakoś sobie w tym świecie radzi" - mówi o. Maciej Zięba, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. Gowin jest otwarty na argumenty, nie powinno się postrzegać go jako katolickiego "taliba"- dodaje.

"Benedykt XVI jeździł fiatem pandą"

Benedykt XVI dalej będzie dźwigał swój krzyż. Będzie miał trudne życie - mówi o. Maciej Zięba. To kruchutki, delikatny człowiek, który lubił schować się w zaciszu. Był skromny, jeździł fiatem pandą. Teraz będzie żył poza światłem jupiterów. Tak, jak zawsze tego chciał - mówi gość RMF FM.

"Dogmat to nie obroża na mózg"

To nieprawda, że Benedykt XVI był żelaznym dogmatykiem. Wszyscy kardynałowie przywiązani są do dogmatów. Ale dogmat to nie jest obroża na mózg - tłumaczy o. Zięba.

Pedofilia w Kościele? "Wypalić żywym żelazem"

Pedofilia w Kościele to około promila, tak jak wszędzie, także w innych grupach społecznych - twierdzi gość RMF FM. Równie dobrze można by robić nagonkę na strażaków - dodaje. Pedofilia w Kościele to coś, co trzeba wypalić żywym ogniem, ale nie kreujmy tego na problem jedynie Kościoła - apeluje. Następca Benedykta XVI będzie kontynuował walkę z pedofilią w Kościele - zapewnia gość RMF FM.

"Ksiądz nie ma czasu na żonę i dzieci"

O zniesieniu celibatu w Kościele można rozmawiać - mówi o. Zięba. Ale taka zmiana nie podniosłaby jakości życia w Kościele. Ksiądz jest zajęty od rana do wieczora, nie wiem, kiedy znalazłby czas na żonę i rodzinę. Ksiądz jest samotny, żeby inni nie byli samotni - dodaje. Nie trzeba mieć rodziny, żeby rozumieć problemy rodzin - twierdzi o. Zięba. Tak samo nie trzeba mieć raka, żeby być onkologiem - dodaje.

Księża, którzy rozstają się z życiem duchownym? To zawsze trudne i dramatyczne decyzje. Braci odchodzących od Kościoła trzeba wspierać, ale niedobrze, gdy oni robią z tego medialne show - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM.

Gdzie trafią dzieci nieochrzczone?

Gdzie po śmierci trafiają dzieci nieochrzczone? - pytają słuchacze RMF FM. Wierzę w miłosierdzie Boga. Na pewno niewinne istotki nie będą odtrącone - tłumaczy o. Zięba.

Cennik usług w Kościele? "Trzeba z czegoś żyć"

Cenniki usług w kościele? Z czegoś trzeba żyć - odpowiada gość RMF FM. Księża w limuzynach kłują w oczy, ale to znikomy procent księży w Kościele - dodaje.

Intrygujące rozmowy, interesujące wywiady, artykuły odkrywające tajemnice Watykanu, galerie zdjęć - przygotowaliśmy dla Was raport specjalny Rezygnacja Benedykta XVI