Czytanie książki to najbardziej wartościowy sposób spędzania wolnego czasu - uważa niemal 2/3 pytanych przez Polską Izbę Książki. Dziś w Faktach RMF FM i na RMF 24 będziemy świętować Światowy Dzień Książki. Do czego i Was zachęcamy? Weźcie udział w naszej sondzie i pochwalcie się w komentarzu, jak zamierzacie uczcić ten dzień? Kupnem nowej książki? Jeśli tak to jakiej?

Światowy Dzień Książki obchodzimy w Polsce od 2008 roku, na świecie - zdecydowanie dłużej od 1995 roku. Tegorocznym gospodarzem imprezy są Stany Zjednoczone.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie od dawien dawna 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym. To dzień patrona Katalonii - Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w ten dzień kobiety obdarowywano czerwonymi różami (kwiaty miały symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka). Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare'a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejˇa Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930.