Problemy emerytów, tarcia w koalicji i bursztynowa jesień nad Bałtykiem - między innymi o tym przeczytacie w środowych wydaniach dzienników. Kto nie chce czekać do rana, może zrobić to już teraz. Zapraszamy do lektury naszego przeglądu!

Burszytynowa jesień nad Bałtykiem

Środowy "Fakt" pisze o bursztynowej gorączce nad Bałtykiem. "Tłumy ich miłośników z całej Polski okupują plażę na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Wykorzystują pracę specjalnej pogłębiarki, która wyrzuca na plażę kilogramy bursztynu wykopane z dna kanału oddzielającego wyspę od stałego lądu" - relacjonuje gazeta. Prezentuje też zdjęcia wyjątkowo dużych okazów. "Bursztyn był niezwykle cenny praktycznie we wszystkich okresach historycznych, w których żyli ludzie" - podkreśla Joanna Grążawska, kierowniczka muzeum bursztynu w Gdańsku.

ZUS wypłaci więcej, a fiskus więcej zabierze

"W 2014 r. ZUS wypłaci skumulowane, wcześniej wstrzymane świadczenia. A fiskus sporo sobie potrąci" - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o emerytury zawieszone na podstawie niekonstytucyjnych przepisów, które nie pozwalały seniorom na pracę i pobieranie świadczeń. "Emerytów czeka kolejna mało przyjemna niespodzianka. ZUS wypłaci im teraz skumulowane emerytury za okres, kiedy ich nie pobierali. W efekcie zapłacą wyższy podatek. Niektóre osoby, jeśli zsumują przychody z pracy, zaległych emerytur oraz terminowo płaconych świadczeń, przekroczą próg dochodowy w wysokości 85 528 zł. A to oznacza, ze wpadną w 32 proc. próg podatkowy" - tłumaczy gazeta.

Subwencje dla partii raczej nie znikną

"Sojusz Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej pokrzyżuje plany Platformy Obywatelskiej, która chce odebrać partiom publiczne pieniądze" - pisze "Gazeta Wyborcza". Dodaje, że w tej sytuacji bardziej prawdopodobne jest zmniejszenie subwencji, a nie ich całkowita likwidacja.

Według informacji "GW", Platformie nie udało się przekonać do swojego projektu żadnego z klubów. To najbardziej radykalny z dokumentów złożonych w tej sprawie w Sejmie. "Znosi całkowicie subwencje, które partie co roku dostają z budżetu. Od 2014 r. partie miałyby utrzymywać się ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów  z majątku" - przypomina "Gazeta".