"Śląskość nie jest budowana na antypolonizmie" - mówi Szczepan Twardoch w Radiu RMF24. "Śląskość jest budowana na poczucie odrębności od polskości" - dodał pisarz. Twardoch mówił też, że Ślązacy nie chcą niepodległości dla swojego regionu. „Nigdy nie spotkałem na Śląsku separatysty. Nigdy nie spotkałem kogoś, kto na serio mówiłby o jakimkolwiek projekcie niepodległościowym dla Śląska. Są autonomiści na Śląsku. Dla mnie ten projekt politycznej autonomii Górnego Śląska jest w tej chwili zupełnie nieistotny, ponieważ on jest nierealny” – mówił pisarz.

Twardoch mówił też, że Ślązacy potrzebują edukacji w języku śląskim, żeby język ten całkowicie nie wymarł. Język śląski bez wsparcia państwa nie przetrwa - alarmuje pisarz.

Dodał też, że choć dziś nikt nie prześladuje śląskiej kultury i języka, to nie zawsze tak było. Język śląski był aktywnie zwalczany w szkołach. Dzieci były karane za mówienie po śląsku, dzieci były bite za mówienie po śląsku i to należy do naszego doświadczenia historycznego. To jest coś, co Ślązacy państwu polskiemu pamiętają i raczej nie zapomną - mówił Twardoch.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.