Grodków, Brześć Kujawski, Kalisz Pomorski, Pułtusk, Działdowo lub Urzędów - jedno z tych miast będzie w najbliższą sobotę Twoim Miastem w Faktach RMF FM! Decyzja - jak zawsze - należy do Was. Głosowanie potrwa do czwartku do godziny 12:00.

Twoje Miasto w Faktach RMF FM: Władysław Łokietek czy Krzyżacy? Decydujcie! /Archiwum RMF FM

Do Grodkowa na Opolszczyźnie zaprasza w tym tygodniu pan Damian. Jak pisze w zgłoszeniu na RMF24.pl, to miasto słynące między innymi z piłki ręcznej. Zobaczyć tam można także gotycką basztę więzienną i wybrać się na spacer po urokliwym rynku.

Brześć Kujawski to już propozycja, którą wysłał do nas pan Bartłomiej. Piękne małe miasteczko z historią, miasteczko, z którego wywodzi się król Łokietek - pisze nasz słuchacz.

Kolejny raz w naszym zestawieniu znalazł Kalisz Pomorski. Jeśli zdecydujecie, że zawitamy do tego zachodniopomorskiego miasta, wyjaśnimy, dlaczego ogórki lądują tam w jeziorze i do czego dawni mieszkańcy używali kamienia szlifierskiego, oraz zwiedzimy Pałac Wedlów.

W mazowieckim Pułtusku jest z kolei najdłuższy brukowany rynek w Europie. Nasz słuchacz Tomasz poleca też zamek biskupów płockich z XV wieku i bazylikę kolegiacką z 1449 roku.

Działdowo w Warmińsko-Mazurskiem nazywane jest bramą do Krainy Wielkich Jezior. Jedną z największych atrakcji miasta jest Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, a na tamtejszej starówce podobno wciąż można poczuć klimat sprzed kilku wieków.

W tym tygodniu mamy dla Was także propozycję z Lubelszczyzny. Urzędów - po prawie 150 latach - odzyskał w tym roku prawa miejskie. Urodzili się tam znani rzeźbiarze i architekci oraz polski tłumacz Leon Ulrich, znany z przekładów Williama Szekspira. Miłośników astronomii z całej Polski przyciąga zaś miejscowe obserwatorium.


Wy decydujecie - my jedziemy i odkrywamy dla Was polskie miasta!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy wpisać w poniższym formularzu trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM. Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie

(MRod, edbie)