Dęblin, Ośno Lubuskie, Zawadzkie, Kłecko, Debrzno, Ożarów. Jedno z tych miast w najbliższą sobotę będzie "Twoim Miastem w Faktach RMF FM". Decyzja - jak zawsze - należy do Was. Na głosy czekamy do czwartku do godziny 12.

Dęblin, Ośno Lubuskie, Zawadzkie, Kłecko, Debrzno, Ożarów. Jedno z tych miast w najbliższą sobotę będzie "Twoim Miastem w Faktach RMF FM". Decyzja - jak zawsze - należy do Was. Na głosy czekamy do czwartku do godziny 12.
Wozy RMF FM podczas wizyty w Świdniku (zdj. archiwalne) /Bartosz Sroczyński /RMF FM

Malowniczy zakątek Lubelszczyzny położony w widłach największej polskiej rzeki - Wisły i rzeki Wieprz, otoczony kompleksem fortyfikacji obronnych z XIX wieku - tak o Dęblinie w zgłoszeniu na RMF24.pl pisze pan Dariusz. W Dęblinie znajduje się słynna Szkoła Orląt, czyli Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, szkoląca polskich pilotów wojskowych. Nie sposób nie odwiedzić także tutejszego Muzeum Sił Powietrznych. Jeśli zdecydujecie, że to właśnie tam pojedziemy - na pewno opowiemy także o wspaniale zachowanej Twierdzy Dęblin.

Zabytkowym XIX-wiecznym ratuszem może się z kolei pochwalić Ośno Lubuskie. Warto zajrzeć również do Muzeum Ziemi Torzymskiej - tam dowiemy się między innymi, że miasto niegdyś słynęło z hodowli konwalii i że to właśnie tutaj wynaleziono... baleron.

Stąd pochodzi Sławomir Szmal bramkarz reprezentacji Polski szczypiornistów. Malownicza rzeka Mała Panew, na której odbywają się spływy kajakowe. Lasy bogate w grzyby, do których zjeżdżają grzybiarze ze Śląska i innych rejonów Polski - tak Zawadzkie na Opolszczyźnie opisuje na naszej stronie pan Adrian.

Kłecko to już Wasza propozycja z Wielkopolski. Koniecznie przejść trzeba stworzony tutaj szlak kłeckich świątyń, pokazujący wielokulturowy wymiar miasta. Nieopodal znajduje się także grodzisko piastowskie z X wieku. Przemili mieszkańcy, piękne jeziora, pyszne lody, pędzący dzik w herbie i baszta czarownic wznosząca się nad murami obronnymi - to z kolei krótki przewodnik po Debrznie na Pomorzu.

A może wolicie, byśmy pojawili się w województwie świętokrzyskim? Wśród zabytków Ożarowa, położonego w powiecie opatowskim, wymienić należy między innymi kościół św. Stanisława z przełomu XIX i XX wieku. Obok niego znajduje się XVIII-wieczna drewniana dzwonnica.

Głosowanie trwa do czwartku do godziny 12:00. Zapraszamy!

Wy decydujecie - my jedziemy i odkrywamy dla Was polskie miasta!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie