Kowary, Wolbórz, Wyrzysk, Tarnobrzeg, Iłża, a może Namysłów? Na RMF24.pl do czwartku możecie decydować, które z tych miast będzie w tym tygodniu "Twoim Miastem w Faktach RMF FM". Zapraszamy!

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, podziemna trasa turystyczna, układ zabudowy z XVI-XIX wieku - między innymi takie atrakcje dolnośląskich Kowar wymieniacie na RMF24.pl. Jeśli zdecydujecie, że to właśnie tam pojedziemy, na pewno odkrywać będziemy dzieje miasta związane przede wszystkim z wydobywaniem rud żelaza, zajrzymy do tutejszego skansenu górniczego i odwiedzimy... dom kata.

W tym tygodniu mamy dla Was także zaproszenie z łódzkiego Wolbórza. Tu Jagiełło wojska na Grunwald wyprowadzał, tu Andrzej Frycz Modrzewski uliczkami chadzał - pisze do nas pani Barbara. W mieście odwiedzić można między innymi Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne, gdzie zgromadzono wiele eksponatów związanych z historią polskiego pożarnictwa, a także uczyć się hodowli koni.

Dzieje położonego 35 km na wschód od Piły wielkopolskiego Wyrzyska sięgają XIV wieku - pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawia się w tzw. Kodeksie Wielkopolskim. Dziś jednym z najważniejszych zabytków miasta jest neogotycki kościół św. Marcina z lat 1859-1860, rozbudowany po wojnie.

Podkarpacki Tarnobrzeg słynie z kolei z tradycji pozyskiwania siarki. Dziś przypomina o tym Jezioro Tarnobrzeskie utworzone na obszarze byłej kopalni. To jednak niejedyna atrakcja miasta przekonuje w swoim zgłoszeniu pan Kazimierz: "To miasto z tradycjami i pięknym zameczkiem, piękna okolica, zabytki i kościoły, pierwsza w kraju biblioteka posiadająca w swoich zbiorach rękopis Pana Tadeusza."

Małe miasteczko z bardzo bogatą historią - tak mazowiecką Iłżę opisuje pani Agnieszka. Wizytówką Iłży są ruiny zamku wybudowanego w XIV wieku z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota. Był siedzibą biskupów krakowskich, ostatecznie opuszczony w XVIII w. U podnóża Iłży płynie rzeka Iłżanka, która według legendy powstała z łez uwięzionej na baszcie królewny - pisze do nas nasza słuchaczka.

Mamy też zaproszenie z Opolszczyzny. Namysłów słynie z tradycji piwowarskich. Z monumentalnej wieży nad Bramą Krakowską podziwiać można panoramę miasta. Jeśli zdecydujecie, że to właśnie tutaj zawitamy w najbliższą sobotę, na pewno odwiedzimy także Zamek Książęcy.


Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie

Wy decydujecie. My jedziemy!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!