Wągrowiec, Nowy Tomyśl, Pyrzyce, Lębork, Mogilno, a może Łęknica? Jak zwykle to Wy możecie zdecydować, które z tych miast już w najbliższą sobotę będzie „Twoim Miastem w Faktach RMF FM”! Na głosy czekamy do czwartku do godziny 12. Zapraszamy!

W tym tygodniu mamy między innymi dwa zaproszenia z Wielkopolski. Wągrowiec, miasto zwane „perłą w krainie jezior”, przyciąga licznymi i różnorodnymi atrakcjami. Zobaczyć tu można na przykład unikatowe na europejską skalę skrzyżowanie rzek czy „tańczącą fontannę”. To jedyna taka atrakcja w regionie, woda podświetlana na różne kolory o określonych godzinach tańczy w rytm muzyki – pisze nasz słuchacz w zgłoszeniu na RMF24.pl. Jeśli zdecydujecie, że to właśnie do Wągrowca pojedziemy, nie zawiodą się także miłośnicy historii. Zobaczyć tu można bowiem zachowany schron z czasów II wojny światowej. Coś dla siebie znajdą także entuzjaści piramid...

Drugim miastem w Wielkopolsce, do którego zapraszacie nas w tym tygodniu, jest Nowy Tomyśl. Miasto położone w zachodniej części regionu słynie przede wszystkim z wikliniarstwa, którego tradycje sięgają tutaj jeszcze czasów przedrozbiorowych. Dziś w Nowym Tomyślu spacerować można wiklinowym deptakiem, a także zobaczyć największy na świecie wiklinowy kosz wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Jednak nie tylko ze względu na wiklinę warto tutaj zajrzeć. W mieście zgłębić można także tajniki chmielarstwa, zobaczyć zabytkowy młyn czy zwiedzić niewielkie zoo.

Wizytę w Łęknicy w Lubuskiem poleca pan Robert. Miasto pochwalić może się przede wszystkim największym w Polsce parkiem w stylu angielskim. Park Mużakowski zajmuje powierzchnię ponad 700 hektarów, jego część znajduje się już po stronie niemieckiej. W Łęknicy odbyć można także niepowtarzalną lekcję geologii. Leśny szlak geoturystyczny "Geopark" wiedzie wśród dawnych kopalni odkrywkowych. To miejsce na weekendową wycieczkę rowerową całą ekipą, z malowniczymi miejscami na odpoczynek i piknik - pisze nasz słuchacz w wysłanym do nas zgłoszeniu.

A może wolicie byśmy zajrzeli na północ Polski? W Pyrzycach, nazywanych przed wiekami spichlerzem Pomorza Zachodniego ze względu na rozwój rolnictwa i bardzo żyzne gleby, podziwiać można przede wszystkim zachowane do dziś mury obronne z licznymi basztami. Fortyfikacje, których budowę rozpoczęto w XIII wieku, liczą ponad 2200 metrów długości. Dobrze zachowane średniowieczne mury obronne to także jedna z atrakcji Lęborka na Pomorzu. Obowiązkowym punktem na mapie miasta jest także neogotycki ratusz – charakterystycznym elementem budynku jest wieża z tzw. hełmem zakończona iglicą. Lębork nazwać można również kolebką telewizji... Dlaczego? Wyjaśnimy na RADIOWYCH falach, jeśli zdecydujecie, że to właśnie tam pojedziemy w najbliższą sobotę.

Pani Wiktoria zaprasza nas z kolei do Mogilna w Kujawsko-Pomorskiem. Miasto należy do najstarszych osad pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Już od przełomu VIII i IX wieku na cyplu otoczonym  wodami Jeziora Mogileńskiego istniał średniowieczny gród. Dziś w Mogilnie, położonym między Inowrocławiem a Gnieznem, zobaczyć można m.in. pobenedyktyński klasztor, a także piękny XIX-wieczny ratusz. Mogilno znane jest z pewnością także badaczom zjawisk... paranormalnych. W 2000 roku kilka kilometrów od miasta zaobserwowano piktogramy, które pojawiły się w nieskoszonym zbożu.

Jak zwykle – jest z czego wybierać! Na Wasze głosy czekamy do czwartku do godziny 12! Zapraszamy do zabawy:

Wy decydujecie. My jedziemy!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!


Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie