Sejny, Świebodzin, Lubaczów, Kalety, Ustroń, a może Chmielnik? W jednym z tych miast w najbliższą sobotę zaparkuje wóz satelitarny RMF FM, a nasz reporter będzie odkrywał dla Was historię, zabytki i ciekawostki związane z miejscem, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24. Decydować możecie do czwartku do godziny 12. Cały czas czekamy również na kolejne propozycje miast.

Do Ustronia w Śląskiem zaprasza nas w tym tygodniu pan Łukasz. Malowniczo położone w Beskidzie Śląskim miasto jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w regionie. Można tu odwiedzić między innymi Leśny Park Niespodzianek ze ścieżkami edukacyjnymi. Początek ma tutaj także wiele szlaków turystycznych prowadzących na okoliczne szczyty. Ustroń to jednak nie tylko góry. W mieście zwiedzić można chociażby muzeum z unikatową kolekcją zabytkowych motocykli. W tym tygodniu mamy także inne zaproszenie z województwa śląskiego. Do wizyty w Kaletach zachęca pan Klaudiusz. Jak pisze w swoim zgłoszeniu, to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce - lasy pokrywają aż 85 proc. jego powierzchni. Kalety związane są także nierozerwalnie z historią górnictwa i hutnictwa.

Unikatowym, XVI-wiecznym układem urbanistycznym może się z kolei pochwalić świętokrzyski Chmielnik. Historia tego niewielkiego miasta związana jest przede wszystkim ze społecznością żydowską. W dawnej synagodze funkcjonuje dziś Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl", który oferuje między innymi poznawanie historii miasta za pomocą questingu.

Położony na Podkarpaciu Lubaczów słynie z kolei z prowadzonych na wzgórzu zamkowym wykopalisk archeologicznych. Obowiązkowym przystankiem na mapie miasta jest także Muzeum Kresów. Będąc w okolicy nie można nie odwiedzić Zespołu Cerkiewnego w Radrużu - należącego do najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków sakralnej architektury drewnianej w Polsce.

Jeśli wolicie, żebyśmy odwiedzili północ Polski, głosujcie na podlaskie Sejny. W tym mieście pogranicza kultur odwiedzić można między innymi podominikański klasztor czy dawną synagogę. Lubuski Świebodzin, położony wśród jezior Pojezierza Łagowskiego, kojarzony jest natomiast przede wszystkim z ogromną figurą Chrystusa. W mieście warto jednak zobaczyć także XIV-wieczne mury obronne czy przysiąść na ławeczce Czesława Niemena.

Czekamy na kolejne zgłoszenia!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF24.pl! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!