Fakty z Twojego Miasta odwiedzają dzisiaj Ostrołękę na Mazowszu. Tak zdecydowaliście w naszym internetowym głosowaniu. Ostrołęka pokonała Głuchołazy, Konin, Szczecin, Chełm i Iławę.

Niektórzy po raz pierwszy usłyszeli o Ostrołęce za sprawą filmu Marka Piwowskiego "Rejs". W jednej ze scen grany przez Zdzisława Makaklewicza inżynier Mamoń, patrząc na panie na plaży, krzyknął: O! Jest! Widzę! Droga... Chyba na Ostrołękę.

Gdzie leży miasto, które dzisiaj odwiedziły Fakty z Twojego Miasta? Na Nizinie Północnomazowieckiej, na skraju Puszczy Zielonej, w województwie mazowieckim. Przez Ostrołękę przepływają aż trzy rzeki - Narew, Omulew i Czeczotka.

Historia Ostrołęki sięga końca XI wieku, kiedy to na piaszczystej wyspie znajdującej się na wysokości ujścia Omulwi wybudowano gródek obronny. Powstała wokół niego osada zapoczątkowała dzisiejsze miasto. Ostrołęka często była dotykana przez historię - mówi Dominik Mydłowski, nauczyciel historii z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Pierwsze wzmianki mamy z 1373 roku, nadano wtedy wójtowstwo, były to czasy średniowiecza. Ostrołęka ma swój ślad w każdych większych powstaniach, a o jej mieszkańcach można powiedzieć, że zawsze byli nastawieni patriotycznie - opowiada.

To właśnie w Ostrołęce 26 maja 1831 roku odbyła się słynna bitwa, w której polskie oddziały pod dowództwem generała Jana Skrzyneckiego starły się z wojskiem rosyjskim Iwana Dybicza. Jakie mamy pamiątki po tym starciu? To przede wszystkim pomnik-mauzoleum, miejsce pamięci żołnierzy poległych w bitwie - mówi Monika Trzcińska z muzeum w Ostrołęce. Znajdują się tam szczątki osiemdziesięciu osób. Były one zbierane na początku XX wieku, więc nie wiadomo, kto to tam jest, ale na pewno pochodzi z tamtej epoki - dodaje.

Czym charakteryzuje się region Ostrołęki? Przede wszystkim tym, że wykształcił bardzo piękną kulturę miejscową - mówi Bernard Kilak, etnograf. Z jednej strony mamy kulturę kurpiowską, z drugiej strony zaścianki szlacheckie, które są na południu. Materialnej kultury już tam nie ma, ale poczucie i zachowania pozostały - zapewnia.

Dzisiejsza Ostrołęka liczy około 56 tysięcy mieszkańców, którzy podkreślają, że to spokojne miasto, w którym żyje się powoli. Ostrołęckie Centrum Kultury organizuje różne koncerty, w muzealnej galerii mamy wystawy, na pewno się nie nudzimy - podkreśla w rozmowie z naszym reporterem nastoletnia mieszkanka Ostrołęki. Możemy pochwalić się wiszącym mostem, kuchnią regionalną i rzekami pełnymi ryb! Mieszkam tu ponad dwadzieścia lat i muszę powiedzieć, że tu jest wszystko - dodają inni mieszkańcy.

Miejmy nadzieję, że uda nam się to "wszystko" dzisiaj pokazać!