Żółty wóz satelitarny RMF FM zawitał dziś do Brodnicy, bo właśnie stamtąd nadajemy Fakty z Twojego Miasta. To piękne, historyczne miasto położone wśród lasów i jezior. Przez cały dzień będziemy odkrywać jego tajemnice, a zaczynamy w samym centrum, czyli na niezwykłym rynku.

Brodnicki rynek to wizytówka miasta. Mieszkańcy chętnie się nim chwalą ze względu na jego nietypowy kształt - rynek jest bowiem… trójkątny. Jak twierdzą, to prawdziwy ewenement. Z tego, co wiem, to jeden z trzech takich rynków w Europie. To jest nasza duma, jest inny niż wszystkie, ma swój urok - usłyszał od brodniczan reporter RMF FM Paweł Balinowski.

Rynek nie jest co prawda idealnym, geometrycznym trójkątem, ale wcale tego nie widać. Jest pozostałością po starym placu handlowym, znajdującym się na szlaku handlowym, który prowadził do przeprawy przez rzekę Drwęcę. Przy skwerze można znaleźć pozostałości ratusza, który spłonął w XVII wieku. Fasadę budynku rozebrano w XIX wieku - na pamiątkę pozostawiono tylko szczyt gotyckiej wieży.

Według legendy, brodnicki rynek swój nietypowy kształt zawdzięcza… samemu Bogu. Podobno, kiedy osobiście nadzorował budowę miasta, położył na ziemi swoją trójkątną kielnię. Murarze, którzy dla Niego pracowali, odebrali to jako znak od Stwórcy i postawili budynki wzdłuż brzegów ogromnego narzędzia.

(mpw)