W nadchodzący weekend dwa indywidualne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędą się w Engelbergu. Polacy ze szwajcarskiego obiektu Gross-Titlis-Schanze mają dobre wspomnienia. W ośmiu z jedenastu ostatnich zawodów biało-czerwoni stali tam na podium.

Faworytem nadchodzących zmagań będzie przede wszystkim Dawid Kubacki. Brązowy medalista igrzysk w Pekinie w miniony weekend w Titisee-Neustadt najpierw był drugi, a potem z olbrzymią przewagą wygrał niedzielny konkurs.

Kubacki prowadzi w klasyfikacji generalnej cyklu. O 54 punkty wyprzedza Słoweńca Anze Laniska.

Szczęśliwa skocznia Kamila Stocha

Od rywalizacji w Engelbergu często następowała wyraźna zwyżka formy Kamila Stocha. Pięć lat temu zmagania tam zaczął od trzeciego miejsca. Dzień później był drugi, a następnie wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Również przed igrzyskami Soczi 2014 w Szwajcarii prezentował się świetnie, zajmując kolejno drugie i pierwsze miejsce.

Łącznie Stoch w najlepszej trójce plasował się w Engelbergu dziesięć razy i zanotował dwa zwycięstwa. Piotr Żyła natomiast ma w dorobku dwa drugie miejsca i jedno trzecie.

W "generalce" Stoch jest na razie dopiero 18., a Żyła piąty.

Powtórka składu z Titisee-Neustadt

Już wcześniej trener Polaków Thomas Thurnbichler zdecydował, że w Engelbergu wystartują ci sami zawodnicy co w Titisee-Neustadt. Do Szwajcarii oprócz Kubackiego, Stocha i Żyły udali się także Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł oraz Tomasz Pilch.

W Pucharze Narodów biało-czerwoni plasują się na trzeciej pozycji. Prowadzą Austriacy przed Norwegami.

Rywalizacja w Engelbergu to ostatni sprawdzian przed rozpoczynającym się 29 grudnia Turniejem Czterech Skoczni.

Program konkursów PŚ w Engelbergu:

piątek, 16 grudnia

13.30 - oficjalny trening

15.45 - kwalifikacje

sobota, 17 grudnia

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 18 grudnia

11.00 - kwalifikacje

12.30 - pierwsza seria konkursowa