Po miesiącach oczekiwania poznamy dziś nazwiska nowych selekcjonerów reprezentacji Polski siatkarzy i siatkarek. Następcą Vitala Heynena ma być Nikola Grbić. Kto poprowadzi "Biało-Czerwone"?

Latem ubiegłego roku polscy siatkarze polecieli do Tokio po upragniony olimpijski medal. Zakończyło się na ćwierćfinałowej porażce z Francją. Po turnieju zakończyła się też kariera w reprezentacji Polski trenera Vitala Heynena.

Świderski postawił na Grbicia

Sprawa wyboru nowego selekcjonera rozgrzewała kibiców siatkówki, choć od początku było wiadomo, że faworytem nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sebastiana Świderskiego, był Nikola Grbić. Nie ukrywał tego sam Świderski, choć, jak podkreślał, nowy szkoleniowiec zostanie wybrany kolegialnie przez zarząd związku.

Świderski i Grbić znają się ze wspólnej pracy w ZAKS-ie Kędzierzyn-Koźle, której prezesem do niedawna był Świderski. Grbić prowadził ZAKS-ę przez dwa lata i sięgnął z nią po mistrzostwo Polski oraz triumfował w Lidze Mistrzów. Krótko potem, w maju ubiegłego roku, zrezygnował z pracy i przeniósł się do włoskiego Sir Safety Perugia. Teraz ma być selekcjonerem reprezentacji Polski. Według informacji TVP Sport, Grbić podpisał już kontrakt z polskim związkiem, choć PZPS nie chce potwierdzić tej informacji. 

Serb to były wybitny reprezentant swojego kraju. Z reprezentacją byłej Jugosławii zdobywał mistrzostwo Europy i mistrzostwo olimpijskie. Jako selekcjoner reprezentacji Serbii triumfował z drużyną w Lidze Narodów i zdobył brąz mistrzostw Europy.

Wciąż nie wiadomo, czy Grbić będzie łączył funkcje selekcjonera biało-czerwonych i trenera Perugii. Z włoskiego kluby płynęły dotąd głosy mówiące, że szefowie Sir Safety nie wyobrażają sobie takiej możliwości.

Szczegóły poznamy dziś po godzinie 17, kiedy mają zostać ogłoszone nazwiska nowych selekcjonerów polskich reprezentacji.

Lavarini trenerem polskich siatkarek?

Kto poprowadzi żeńską kadrę? Tutaj pojawia się większy znak zapytania, a kandydatów jest czterech. W ostatnich dniach w kontekście nowego selekcjonera pojawiało się nazwisko Stefano Lavariniego. Obecnie jest on szkoleniowcem włoskiej ekipy, Igor Gorgonzola Novara. 

Innymi kandydatami do objęcia reprezentacji siatkarek byli: Francuz Stephane Antiga oraz Włosi Alessandro Chiappini i Daniele Santarelli.