Romano Floriani Mussolini, prawnuczek faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego, po raz pierwszy znalazł się w szerokim składzie Lazio na mecz Serie A. Klub z Rzymu zmierzy się dziś z drużyną Hellas Verona.

18-latek znalazł się wśród 23 zawodników wytypowanych przez Maurizio Sarriego na ligowy mecz w Weronie.

Romano to trzecie dziecko Alessandry Mussolini i Mauro Florianiego. Jego matka od wielu lat działa w polityce. Zawsze była związana z prawicą. Niegdyś reprezentowała ugrupowanie Forza Italia w Parlamencie Europejskim. Dziś Alessandra, tak jak i inna wnuczka Musolliniego - Rachele, jest lokalną radną w Rzymie.

Zdecydowana mniejszość fanów Lazio Rzym tzw. "ultras" ma powiązania ze skrajną prawicą. Na Stadio Olimpico pojawiały się transparenty wyrażające dumę z ruchu faszystowskiego - podaje Reuters.

Benito Mussolini był premierem faszystowskich Włoch w latach 1922-1943. Oficjalne źródła historyczne mówią, że Mussolini został rozstrzelany przez partyzantów po tym, jak został schwytany w kwietniu 1945 roku, podczas ucieczki przed wojskami alianckimi. Towarzyszyła mu wtedy jego kochanka Clara Petacci. Ona także została zabita. Do egzekucji miało dojść na dziedzińcu willi nad jeziorem Como.