Piłkarze Urugwaju bezbramkowym remisem z Jordanią przypieczętowali awans do przyszłorocznych mistrzostw świata. Pierwsze spotkanie na wyjeździe wygrali 5:0. To ostatni zespół, który zakwalifikował się do mundialu w Brazylii.

Po zwycięstwie drużyny trenera Oscara Washingtona Tabareza 5:0 przed tygodniem w Ammanie, rewanż na słynnym stadionie Centenario w Montevideo był formalnością. Gospodarze dominowali, ale ich największe gwiazdy myślami były już raczej przy weekendowych spotkaniach ligowych swoich klubów.

Urugwaj po raz czwarty z rzędu wystąpił w barażach. Cztery lata temu okazał się lepszy od Kostaryki, a później zajął czwarte miejsce na turnieju w RPA w 2010 roku. Wcześniej dwukrotnie rywalizował z Australią - przed mundialem 2002 był górą, a do MŚ w Niemczech w 2006 roku nie zdołał awansować.

Ostatecznie na brazylijskich boiskach zagra sześć ekip z Ameryki Południowej. Oprócz Urugwaju i zespołu gospodarzy będą to Argentyna, Kolumbia, Ekwador i Chile.

W losowaniu grup turnieju finałowego, zaplanowanym na 6 grudnia, ekipa Urugwaju będzie rozstawiona w najwyższym koszyku obok Brazylii, Hiszpanii, Niemiec, Argentyny, Kolumbii, Belgii i Szwajcarii. Podstawę podziału stanowi ranking FIFA.

816 meczów w kwalifikacjach, 31 drużyn z awansem

Pojedynek w Montevideo był 816. i ostatnim w kwalifikacjach, które rozpoczęły się 15 czerwca 2011 roku meczem między Montserratem a Belize. Wzięły w nich udział 203 reprezentacje, 31 wywalczyło awans.

Najwięcej goli - po 11 - zdobyli Holender Robin van Persie, Urugwajczyk Luis Suarez i Deon McCaulay z Belize.

Polska zajęła czwarte miejsce w grupie H eliminacji strefy europejskiej, za Anglią, która awansowała, Ukrainą, która w barażach uległa Francji, i Czarnogórą.

Uczestnicy mistrzostw świata 2014 (32 drużyny):

Gospodarz: Brazylia

Z eliminacji:

strefa europejska: Włochy, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Niemcy, Rosja, Anglia, Hiszpania, Bośnia i Hercegowina, Grecja, Chorwacja, Portugalia, Francja,

strefa azjatycka: Japonia, Australia, Iran, Korea Południowa,

strefa Ameryki Płd.: Argentyna, Kolumbia, Chile, Ekwador, Urugwaj,

strefa afrykańska: Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Algieria, Ghana,

strefa CONCACAF: USA, Kostaryka, Honduras, Meksyk,

Oceania: ---


(edbie)