Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zdobyli we włoskim Viareggio srebrny medal żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Star. Zwyciężyli Niemcy Johannes Polgar i Markus Koy. Rywalizowało 130 załóg z 27 krajów. To pierwszy w historii polskiego żeglarstwa medal ME.

Jesteśmy mile zaskoczeni, że udało się nam stanąć na podium. Na początku czerwca dopadł mnie wirus anginy i dopiero dwa dni przed startem odstawiłem antybiotyk. Byłem osłabiony, ale zapału do ścigania nie straciłem. Podczas treningów dobrze rozpracowaliśmy akwen. Oprócz mojej choroby, wszystko inne przebiegło zgodnie z planem - powiedział 35-letni Kusznierewicz.

Harmonogram regat przewidywał rozegranie sześciu wyścigów (po jednym każdego dnia) i został zrealizowany. Każdy wyścig trwał około 2,5 godziny. Sam się dziwię, jak mogłem wytrzymać 2,5 godziny pełnej koncentracji i skupienia oraz ciężkiej fizycznej pracy. Uważam, że medal jest efektem rozsądnego żeglowania - ocenił mistrz olimpijski w klasie Finn z Atlanty.

Star - najstarsza i najbardziej prestiżowa z klas olimpijskich - świętuje stulecie. Od 1936 roku jest w programie igrzysk. W 2005 roku klasę wskrzesił w Polsce Kusznierewicz, który razem z Życkim rozpoczął przygotowania do startu w Pekinie w 2008 roku. W olimpijskich regatach warszawiacy zajęli czwarte miejsce.