Reprezentacja Polski skomplikowała swoją sytuację przegrywając z Węgrami 1:2. W razie remisu biało-czerwoni mieli dużą szansę na rozstawienie, czyli uniknięcie mocnych rywali w półfinale baraży. Teraz, żeby o mundial zagrać u siebie z teoretycznie słabszym rywalem, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Reprezentacja Polski zajęła w swojej grupie eliminacyjnej 2. miejsce ulegając faworyzowanej Anglii. Druga lokata dała nam awans do baraży, które wyłonią 3 z 13 europejskich finalistów mistrzostw świata w Katarze. W nich poza drużynami z drugich lokat wezmą udział dwie ekipy z Ligi Narodów, które zajęły niższe miejsca w eliminacjach.

Baraże są dwustopniowe. Najpierw rozgrywane będzie 6 półfinałów, a później 3 finały. W każdej fazie rozegrany zostanie jeden mecz. Przed losowaniem drużyny będą podzielone na rozstawione i nierozstawione. Te pierwsze, zagrają półfinały u siebie, będą też mierzyć się z teoretycznie słabszym przeciwnikiem.

Na razie Polska jest ostatnią drużyną w gronie zespołów rozstawionych, ale to może się dzisiaj zmienić. Żeby Polska wśród nich pozostała, musi zostać spełnione kilka warunków:

- Grupa E: Walia musi przegrać u siebie z Belgią, a Czechy nie mogą pokonać Estonii więcej niż 5 golami

- Grupa G: Turcja nie może pokonać Czarnogóry, a Holandia w razie porażki z Norwegią musi przegrać co najmniej dwoma lub trzema bramkami

- Grupa D: Finlandia nie może wygrać z Francją więcej niż sześcioma golami

Jeżeli któryś z tych warunków nie zostanie spełniony, to Polska trafi do drużyn nierozstawionych.

Już teraz wiadomo, że Belgia w swoim meczu zagra w rezerwowym składzie, więc Walia ma szansę na korzystny wynik. Czesi też są faworytami w starciu z Estonią. Tak samo swój mecz może wygrać Turcja, która zagra z Czarnogórą, a ta straciła już szanse na awans.

Z kim Polacy mogą zagrać?

Jeżeli Polska nie będzie rozstawiona, to w półfinale na wyjeździe może wygrać z: Portugalią, Szkocją, Włochami lub Rosją. Wśród nierozstawionych drużyn są już: Macedonia Północna i Austria. Na rozstawienie szanse ma jeszcze Szwecja, Czechy i Walia.

Kiedy zostaną rozegrane baraże?

Losowanie par barażowych odbędzie się 26 listopada w Zurychu. Losowanie zdecyduje też, kto ewentualnie będzie gospodarzem finałów. Baraże zostaną rozegrane w marcu, na osiem miesięcy przed startem mistrzostw świata w Katarze. Półfinały w czwartek 24 marca, a finały we wtorek 29 marca.