Amerykanka Serena Williams odniosła 17. zwycięstwo w Wielkim Szlemie, wygrywając po raz piąty turniej US Open na twardych kortach w Nowym Jorku. Liderka rankingu tenisistek WTA Tour pokonała w niedzielnym finale Białorusinkę Wiktorię Azarenkę 7:5, 6:7 (6-8), 6:1.

Williams była zdecydowaną faworytką niedzielnego finału, nie tylko ze względu na miażdżącą przewagę w zwycięstwach w Wielkim Szlemie (17-2). Amerykanka, która 26 września będzie obchodzić 32. urodziny, miała przed tym meczem korzystny bilans pojedynków z Azarenką 12-3, a na twardych kortach 7-3. Choć akurat w tym sezonie przegrała z nią obydwa mecze na betonowej nawierzchni w luty w Dubaju i w sierpniu w Cincinnati.

Początek niedzielnego finału rozgrywanego w słońcu, ale przy mocnym i porywistym wietrze, przyniósł obustronne przełamania podań. Później jednak obie tenisistki utrzymywały konsekwentnie swoje gemy serwisowe do stanu 5:5. Wtedy Williams zyskała "breaka", a chwilę po tym - po 58 minutach gry - wygrała pierwszą partię 7:5, wykorzystując pierwszego setbola.

Drugie potężne uderzenie ze strony Amerykanki, nastąpiło zaraz po tym, gdy od razu przełamała serwis rywalki, a następnie objęła prowadzenie 2:0 i 4:1, po tym jak Białorusinka od 30-30 popełniła dwa podwójne błędy serwisowe, co wyraźnie podcięło jej skrzydła. Jednak przeciwniczka przyszła jej nieoczekiwanie w sukurs oddając własne podanie na 4:2.

To dodało wiary w siebie Azarence, która zaczęła grać niemal koncertowo, a przede wszystkim znów udawało jej się rozstrzygać na swoją korzyść mordercze wymiany z linii głównej. Wyszła na 3:4.

Jednak kolejny gem był prawdziwą demonstracją siły Amerykanki, która niemal zmiotła przeciwniczkę z kortu swoim serwisem, podwyższając prowadzenie na 5:3. Azarenka odrobiła stratę i wyszła na 5:5, by zaraz po tym stracić serwis. Ale znów wyrównała i doprowadziła do tie-breaka. W nim zmarnowała dwa setbole od stanu 6-4, ale przy trzecim pomogła jej rywalka niewymuszonym błędem.

Decydujący set był wyrównany tylko do stanu 1:1, bowiem w miarę upływu czasu w grę Białorusinki wkradły się nerwy i brak cierpliwości. Za to Amerykanka otrząsnęła się i zaczęła grać na swoim najwyższym poziomie. Zdobyła pięć ostatnich gemów całkowicie przejmując całkowicie inicjatywę na korcie. Wykorzystała drugiego meczbola, po dwóch godzinach i 45 minutach zaciętej walki.

Williams wygrała w Nowym Jorku 2,6 miliona dolarów plus bonus milion dolarów za pierwsze miejsce w rankingu US Open Series, cyklu poprzedzającego wielkoszlemową imprezę. Natomiast Azarenka otrzymała czek na 1300 mln oraz premię w wysokości 250 tys. dol.  (j.)