Żeglarze jako pierwsi sportowcy złożyli ślubowanie olimpijskie. W imieniu wszystkich przysięgę składał Mateusz Kusznierewicz, dla którego będą to już piąte z rzędu igrzyska.

Czy możemy spodziewać się medalu? Sportowcy nie chcą spekulować na temat wyników zawodów. Nie chcę nakręcać wszystkich, a także samego siebie - mówi Mateusz Kusznierewicz w rozmowie z reporterem RMF FM Kubą Kaługą. Oczywiście nie możemy powiedzieć, które miejsce zajmiemy. Żeglarstwo nie jest takim wymiernym sportem, gdzie wiadomo, że się skoczyło ileśtam metrów na skoczni. Mamy nadzieję, że będzie nam sprzyjać pogoda i dopisze szczęście - dodaje Dominik Życki, który popłynie z Kusznierewiczem w klasie Star.

Z kolei Przemysław Miarczyński, pytany o oczekiwania wobec własnego występu, zapewnia, że wierzy, że uda mu się zdobyć medal. Będę robił wszystko, żeby jednak ten medal - jeśli nie złoty, to jakikolwiek - przywieźć i uwieńczyć swoją karierę w windsurfingu - mówi.

Minuta ciszy dla uczczenia pamięci Jerzego Kuleja

Sportowcy złożyli ślubowanie przed prezydentem Bronisławem Komorowskim. Na uroczystości byli także prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz sekretarz generalny PKOL Adam Krzesiński, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz gospodarz ceremonii, prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Przed główną uroczystością minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego w piątek dwukrotnego złotego medalisty olimpijskiego w boksie Jerzego Kuleja.

Z liczącej 11 osób żeglarskiej reprezentacji na ślubowaniu zabrakło jedynie Zofii Noceti-Klepackiej (YKP Warszawa), jednej z faworytek do medalu w windsurfingowej klasie RS:X. Oficjalne nominacje olimpijskie - piąte kółka olimpijskie - otrzymali Mateusz Kusznierewicz (Gdański Klub Żeglarski) i Dominik Życki (Spójnia Warszawa) w klasie Star, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w 49er, Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) w RS:X, Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) w Laser, Piotr Kula (BTŻ Biskupiec) w Finn, Agnieszka Skrzypulec (SEJK) i Jolanta Ogar (AZS AWFiS) w 470 oraz Anna Weinzieher (Spójnia Warszawa) w Laser Radial.

Razem z nimi przyrzeczenie olimpijskie oraz podpisy na fladze olimpijskiej złożyli kierownik reprezentacji Tomasz Chamera oraz trenerzy Paweł Kowalski (RS:X), Marek Gałkiewicz (Star), Andrzej Piasecki (Fin), Paweł Kacprowski (49er) i Zdzisław Staniul (470).