Dwa złote medale i jeden srebrny to bilans polskiej reprezentacji pierwszego dnia finałów mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w kanadyjskim Halifaxie. Na najwyższym stopniu podium stanęli kanadyjkarz Oleksii Koliadych oraz kobieca czwórka.

To była kapitalna sobota dla biało-czerwonych kajakarzy. Najpierw zachwycił Oleksii Koliadych w C1 na dystansie 200 m, który triumfował z czasem 39.25. Zawodnik pochodzący z Ukrainy na co dzień trenuje w klubie Admira Gorzów Wielkopolski. W finale wyprzedził o jedną dziesiątą sekundy Niemca Nico Pickerta, trzeci był Kazach Viktor Stiepanow.

Jestem bardzo szczęśliwy, to był mój bardzo dobry występ - cieszył się reprezentant Polski po wygranej.

Dziękuję całej ekipie, rodzinie, mojej dziewczynie - dodał.

Dobrze zaprezentowała się także kajakarska czwórka kobiet (Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto), która w pięknym stylu zdobyła złote medale na 500 m, wyprzedzając o długość łodzi drugie na mecie Australijki (czas 1:30.70).

To był naprawdę świetny występ, cieszymy się ze złota, ale powoli już spoglądamy w stronę igrzysk w Paryżu - mówiły tuż po zakończeniu wyścigu Polki. Przypomnijmy, że kobieca czwórka w nieco innym składzie - Naja, Puławska oraz Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska - wywalczyła brązowe medale igrzysk olimpijskich w Tokio. Nasza nowa czwórka pokazała w Halifax, że jest w stanie nawiązać do tego znakomitego wyniku w kolejnych igrzyskach.

Świetnie spisali się także Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak w C2 na dystansie 500 metrów. Polacy zajęli drugie miejsce (z czasem 1:46.81), przegrywając tylko z Hiszpanami, wyprzedzając z kolei Chińczyków. To był trzeci sobotni medal wywalczony przez naszych reprezentantów.

Pozostali biało-czerwoni nie zajęli już miejsc na podium, ale kilka razy byli tego bliscy.                                                                                                                                              

Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak zajęły 4. miejsce w C2 na 500 metrów. Również tuż za podium uplasowały się Marta Walczykiewicz i Kasia Kołodziejczyk w K2 na dystansie 200 metrów. Piąty w K1 na 500 metrów był Wiktor Leszczyński, a szósta w C1 na 1000 metrów Magda Stanny. Z kolei na ósmym miejscu uplasowali się: Magda Stanny i Aleksandra Jacewicz (C2 na 200 metrów), Aleksander Kitewski (C1 na 500 metrów) i męska czwórka na 500 m. W parakajarskim finale B VL3 200 m Robert Wydera był czwarty.

To był udany dzień w wykonaniu naszych reprezentantów - podkreśla Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego.

Mamy trzy medale i kilka świetnych występów naszych zawodników i zawodniczek. A to jeszcze nie koniec mistrzostw w Kanadzie - dodaje Kotowicz, w przeszłości dwukrotny medalista olimpijski.

W niedzielę kolejny dzień zmagań w Kanadzie i już ostatnie szanse medalowe biało-czerwonych.