Belg Thomas de Gendt z grupy Lotto Soudal wygrał 12. etap Tour de France z Montpellier do Mont Ventoux (178 km). Dwie sekundy za nim finiszował jego rodak Serge Pauwels (Dimension Data), a 14 s stracił Hiszpan Daniel Navarro (Cofidis). Najlepszy z Polaków był Bartosz Huzarski - był 52. Liderem pozostał Brytyjczyk Christopher Froome, który po kolizji z motocyklem telewizyjnym zostawił zepsuty rower i przez chwilę biegł do mety na piechotę.

De Gendt uciekł z peletonu na kilka kilometrów przed metą, później dołączyli do niego Pauwels i Navarro. Za nimi ze stratą ponad 6 minut jechał peleton w którym był Froome. Tuż przed finiszem z trójki uciekającej tempa nie wytrzymał Navarro, a de Gendt przyśpieszył i wygrał etap.

Natomiast w peletonie na jeden kilometr przed metą doszło do kraksy. Na motocykl telewizyjny, który zatrzymał się w tłumie kibiców, wpadł Australijczyk Richie Porte (BMC). Po nim wielu zawodników się wywróciło, wśród nich był lider wyścigu Brytyjczyk Chris Froome (Sky). Jego rower został uszkodzony, a samochód techniczny grupy nie mógł się przedrzeć przez tłum fanów.

Froome dostał w końcu rower zapasowy, ale ten także był uszkodzony. Brytyjczyk rzucił go i przez pewien czas biegł na metę etapu.

W końcu dostał sprawny sprzęt, ale do mety dojechał ze stratą ponad 6,5 minuty i został sklasyfikowany na 25. pozycji. Według prowizorycznych wyników stracił żółtą koszulkę lidera i spadł na szóste miejsce.

Liderem początkowo został ogłoszony Brytyjczyk Adam Yates (Orica). Jednak sędziowie po naradzie i rozpatrzeniu protestów zdecydowali się na neutralizację. Froome utrzymał pozycję lidera, drugi jest Yates ze stratą 47 s, który na 12. etapie był 11. ze stratą 5.24 do de Gendta.

Z Polaków najwyżej, na 52. miejscu do mety dojechał Bartosz Huzarski (Bora-Argon) ze stratą 14.33. W klasyfikacji generalnej 41. jest Rafał Majka - strata 52.01.

W czwartek kolarze mieli się ścigać na 184-kilometrowej trasie z Montpellier na legendarny szczyt Mont Ventoux. Organizatorzy poinformowali jednak, że wyznaczyli metę 6,5 km wcześniej, w Chalet Reynard. Dyrektor imprezy Christian Prudhomme uzasadnił to niekorzystną prognozą pogody - spodziewane były w tym rejonie gwałtowne wiatry.