W ostatnim etapie Rajdu Maroka Rafał Sonik wywalczył trzecie miejsce. Ostatecznie uplasował się na szóstej pozycji, co pozwoliło mu utrzymać pozycję lidera Pucharu Świata.

Po wtorkowej awarii quada, Rafał Sonik zgodnie z oczekiwaniami otrzymał potężną, kilkudziesięciogodzinną karę za nieukończenie etapu. Polski mistrz nie poddał się. Na ostatnim oesie Rajdu Maroka zapracował na trzeci czas w stawce i ukończył zmagania na szóstym miejscu. Dzięki temu pozostał liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Decydująca walka o trofeum rozegra się za miesiąc podczas Abu Dhabi Desert Challenge.

Ostatni odcinek specjalny Rallye du Maroc został skrócony do 160 km. To oznaczało, że szansa na zmiany w klasyfikacji generalnej są niewielkie.

Ten scenariusz znalazł potwierdzenie w wynikach. Zdecydowany lider, Manuel Andujar nie forsował tempa. Pilnował swojej znaczącej przewagi i choć dotarł do mety z 10-minutową stratą do najszybszego Alexandra Giroud, utrzymał pierwszą lokatę i sięgnął po trzecie zwycięstwo w tym sezonie.

Rafał Sonik jechał z bagażem niemal 30-godzinnej kary. Spadł na szóstą pozycję w rajdzie, więc ogromną stratę mógł sobie powetować jedynie mocną jazdą na oesie.

Atakowałem dziś drugie miejsce etapowe, ale jechałem w kurzu wolniejszych zawodników, więc udało mi się wskoczyć na trzecią lokatę - przyznał quadowiec, który startując z tyłu stawki nie miał łatwego zadania, wyprzedzając rywali przy ograniczonej widoczności.

Końcowy wynik z pewnością nie jest satysfakcjonujący, bo w dotychczasowych siedmiu startach w Rajdzie Maroka, "SuperSonik" zawsze był pierwszy lub drugi. Każda seria kiedyś ma swój koniec. Starałem się w tym rajdzie wypracować korzystną pozycję do walki o Puchar Świata w ostatniej rundzie cyklu - listopadowym Abu Dhabi Desert Challenge.

Wciąż jest niezła, ale stawka stała się zdecydowanie bardziej ciasna, więc walka będzie twarda - zakończył dziewięciokrotny zdobywca trofeum.

Ostatni akord sezonu, czyli zmagania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaplanowano w dniach 6-12 listopada. Na starcie można spodziewać się licznej grupy zawodników, którzy ten rajd potraktują również jako przygotowania do Rajdu Dakar, odbywającego się w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej.

Wyniki 5. etapu:

1. Alexandre Giroud (FRA) 2:11.54

2. Jerome Connart (FRA) +1.09

3. Rafał Sonik (POL) +4.41

4. Aleksander Maksimow (RUS) +7.24

5. Juraj Varga (SVK) +10.40

6. Manuel Andujar (ARG) +10.41

Klasyfikacja Rajdu Maroka:

1. Manuel Andujar (ARG) 20:43.20

2. Aleksander Maksimow (RUS) +10.14

3. Alexandre Giroud (FRA) +1:18.28

4. Juraj Varga (SVK) +2:26.11

5. Jerome Connart (FRA) +22:09.22

6. Rafał Sonik (POL) +29:47.28

Klasyfikacja Pucharu Świata:

1. Rafał Sonik (POL) 90 pkt

2. Manuel Andujar (ARG) 88 pkt

3. Aleksander Maksimow (RUS) 74 pkt