Piotr Żyła zajął - najwyższe z Polaków - 16. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w rosyjskim Niżnym Tagile. Wygrał broniący Kryształowej Kuli Halvor Egner Granerud. W finale zabrakło Kamila Stocha i Dawida Kubackiego.

O otwierającym sezon zawodach w Niżnym Tagile polscy skoczkowie będą chcieli jak najszybciej zapomnieć. Tak słabego pucharowego weekendu biało-czerwoni nie mieli od blisko sześciu lat.

Zarówno w sobotę jak i niedzielę do drugiej serii awansowało tylko po dwóch podopiecznych trenera Michala Dolezala. O ile w pierwszym konkursie plan minimum zrealizowali Stoch i Kubacki, to w niedzielę największe gwiazdy zawiodły. Stoch uplasował się na 33., a Kubacki na 35. pozycji.

Żyła w finale zdołał się przesunąć z 24. na 16. miejsce. W drugiej serii wystąpił także Andrzej Stękała, ale on spadł z 27. na 30. lokatę.

O zwycięstwo w niedzielę walczyli ci, którzy przed sezonem wymieniani byli w gronie faworytów. Granerud prowadził już na półmetku i ostatecznie o 8,8 pkt wyprzedził zwycięzcę z soboty Niemca Karla Geigera. Trzeci był Austriak Stefan Kraft.

Granerud cieszył się z 12. wygranej w karierze. Żaden inny Norweg nie może się pochwalić takim wyczynem.

W konkursie niespodziewanie zabrakło Ryoyu Kobayashiego. Drugi w sobotę Japończyk został zdyskwalifikowany w kwalifikacjach za nieprzepisowy kombinezon.

W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał Geiger, który ma 20 punktów przewagi nad Granerudem.

W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy przed Norwegami, a Polska jest szósta.

W mijający weekend rozpoczęła się 43. edycja PŚ w skokach, Niżny Tagił jest 11. lokalizacją inauguracyjnych zawodów. Przez poprzednie cztery lata cykl ruszał w Wiśle, ale nie było tajemnicą, że przy mało zimowej aurze przygotowanie obiektu im. Adama Małysza sprawiało spore problemy.

Teraz powinno być łatwiej, bo konkursy w Wiśle odbędą się 4-5 grudnia. W Polsce najlepsi skoczkowie rywalizować jeszcze będą 15-16 stycznia w Zakopanem.

Skocznia Aist (Bocian) w Niżnym Tagile w pucharowym kalendarzu pojawiła się dopiero w 2014 roku. Łącznie odbyło się tam 14 konkursów indywidualnych, a z Polaków na podium udało się stanąć tylko Żyle - trzy lata temu zajął drugie i trzecie miejsce.

Kolejne konkursy odbędą się 27-28 listopada w fińskiej Ruce.