Polscy siatkarze wygrali w Lublanie z Łotwą 3:0 i awansowali do przyszłorocznych mistrzostw Europy we Włoszech i Bułgarii. W niedzielę czeka ich jeszcze mecz z Macedonią.

W pierwszym turnieju, który odbył się przed tygodniem we Wrocławiu, podopieczni Stephane'a Antigi zanotowali komplet zwycięstw. W trzech meczach oddali tylko jednego seta. W piątek w Lublanie przegrali z gospodarzami 2:3.

Trener Polaków w porównaniu z ostatnim meczem zrobił aż trzy zmiany w wyjściowym składzie. Tym razem na rozegraniu pojawił się Paweł Zagumny, w ataku Grzegorz Bociek, a blokującym był Marcin Możdżonek.

Łotysze tylko do połowy pierwszego seta potrafili nawiązać równą walkę z biało-czerwonymi. W ataku w całym spotkaniu bardzo dobrze zaprezentowali się Bartosz Kurek i Michał Winiarski. Z kolei w bloku niezawodny był Możdżonek. To postawa tych trzech zawodników w dużej mierze sprawiła, że Polacy wygrali w trzech setach. 

Biało-czerwoni mają już zagwarantowane pierwsze miejsce w tabeli, a to zapewnia im bezpośredni awans do mistrzostw Starego Kontynentu, które zorganizują Bułgaria i Włochy w 2015 roku. Zespół, który zajmie drugą pozycję, będzie walczył w przyszłorocznym barażu.

Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Bartosz Kurek, Paweł Zagumny, Grzegorz Bociek, Marcin Możdżonek - Paweł Zatorski (libero) - Mariusz Wlazły, Michał Ruciak, Mateusz Mika.

Ansis Medenis, Romans Sauss, Viktors Korzenevics, Deniss Petrovs, Hermans Egleskalns, Janis Liepins - Ingars Ivanovs (libero) - Aleksandrs Kudrjasovs, Toms Vanags, Toms Svans.


(abs)