Polska wygrała z Azerbejdżanem 3:1 w meczu grupy A eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy, który odbył się w Baku. Bramki dla „biało-czerwonych” zdobyli: Euzebiusz Smolarek i dwukrotnie Jacek Krzynówek. Autorem jedynego gola dla gospodarzy był Bronimir Subaszic.

Mecz rozpoczął się po myśli gospodarzy, którzy już w 5. minucie objęli prowadzenie. Branimir Subaszić ograł Dariusza Dudkę, a następnie z ostrego kąta zaskoczył Artura Boruca. Bramkarz Celticu Glasgow spodziewał się dośrodkowania, natomiast azerski napastnik zdecydował się na strzał. „Biało-czerwoni” rozkręcali się powoli. Być może wpływ na to miało nietypowe ustawienie z wysuniętym Grzegorzem Rasiakiem, którego mieli wspierać operujący z głębi pola Maciej Żurawski i Jacek Krzynówek.

Polacy przypuścili prawdziwy szturm na bramkę gospodarzy w drugiej połowie spotkania. W 63. minucie pierwszego gola dla „biało-czerwonych” zdobył głową Euzebiusz Smolarek. Trzy minuty później na koncie naszej reprezentacji były już dwa gole – bramkę z dobitki zdobył Jacek Krzynówek. Pomocnik VfL Wolfsburg dobił rywali w 89. minucie spotkania. Posłuchaj relacji Wojciecha Łasickiego z redakcji sportowej RMF FM:

Azerbejdżan:

Farhad Walijew - Asłan Karimow, Samir Abbasow, Ramin Kulijew - Ramazan Abbasow, Alesander Czertaganow, Alim Gurbanow (65-Ilgar Gurbanow), Emin Gulijew, Emin Imamalijew (70-Zaur Haszimow) - Bronimir Subaszic, Hagani Mamedow (53-Wagif Dżawadow);

Polska:

Artur Boruc - Marcin Wasilewski, Michał Żewłakow, Jacek Bąk, Dariusz Dudka - Jakub Błaszczykowski (57-Wojciech Łobodziński, Marisz Lewandowski, Jacek Krzynówek - Grzegorz Rasiak (81-Radosław Sobolewski), Maciej Żurawski (57-Marek Saganowski), Euzebiusz Smolarek.

Pierwsze piętnaście minut to była dobra lekcja. Wyciągniemy z niej wnioski i wykorzystamy w przyszłości - zapewnił po meczu selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Leo Beenhakker. To był mecz błędów. O wynik jednak nie bałem się. Powiedziałem nawet, że jeśli strzelimy pierwszego gola, to kolejne dwa-trzy będą kwestią czasu. Rywale byli bardzo zajęci bronieniem dobrego rezultatu i ja to rozumiem. Czasami chaos udzielał się i nam. Nie łatwo jest jednak przez 90 minut grać „swoją piłkę”. Tylko wielkie drużyny to potrafią i my cały czas nad tym pracujemy - powiedział holenderski szkoleniowiec.

W środę w kolejnym meczu eliminacji ME Polacy zmierzą się w Erewanie z Armenią. Mecz rozpocznie się o godz. 17.30 czasu polskiego.

W innych sobotnich meczach grupy A eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy Kazachstan przegrał w Ałmatach z Armenią 1:2, Finlandia przegrała u siebie z Serbią 0:2, a

Belgia przegrała z Portugalią 1:2.

Dodajmy, że Portugalia nadal jest jednym z najgroźniejszych rywali Polski w grupie A eliminacji mistrzostw Europy. Jej dystans do podopiecznych Leo Beenhakkera nie zmienił się - nadal tracą pięć punktów, dzięki wygranej 2:1 z Belgią, ale mają jeden mecz rozegrany mniej.