Jedna z największych gwiazd norweskich biegów narciarskich - Petter Northug - skazany na 50 dni więzienia! 4 maja sportowiec został złapany, gdy po pijanemu prowadził samochód.

Sportowiec został skazany na 50 dni więzienia i 185 tysięcy koron grzywny (czyli około 95 tysięcy złotych). Do tego został pozbawiony prawa jazdy na pięć lat.

Na razie nie wiadomo jednak, czy i jak ta kara wpłynie na zimowe występy Northuga, czy będzie mógł wystartować w lutowych mistrzostwach świata w Falun. W tej chwili nie jest bowiem jasne, czy biegacz od razu trafi do więzienia, czy będzie mógł odbyć karę w późniejszym terminie.

Gdyby został pozbawiony wolności już dziś, miałby szansę wystartować w Szwecji, bo mistrzostwa świata ruszają za ponad sto dni, dokładnie 18 lutego. Pytanie tylko, czy w takich warunkach byłby w stanie przygotować się do startu w najważniejszej imprezie sezonu i czy w ogóle znalazłby się w kadrze. W Norwegii już pojawiły się komentarze, by z niego zrezygnować.

Jest też szansa, że karę więzienia można by zamienić Northugowi na dozór elektroniczny. Wówczas Norweg mógłby mieszkać u siebie w domu, lecz nie miałby prawa opuszczać go po wyznaczonej godzinie. To na pewno ułatwiłoby mu trening, ale już starty niekoniecznie - bo z bransoletką na przegubie nie mógłby opuszczać kraju, więc i tak ominąłby początek Pucharu Świata.

Do zdarzenia doszło w maju. Policja nie chciała ujawnić wtedy wyników badania krwi sportowca. Zrobił to sam Northug w autobiograficznej książce. Miał wówczas 1,65 promila alkoholu. Przyznał też, że wsiadając nad ranem po wielu godzinach picia alkoholu do samochodu miał kłopoty z chodzeniem.

Poza tym, że biegacz prowadził samochód pod wpływem alkoholu, to przekroczył o 45 kilometrów dozwoloną prędkość i uciekł z miejsca wypadku pozostawiając w samochodzie ranną osobę.

Peter Northug to jeden z najlepszych norweskich biegaczy narciarskich. Dwa razy był mistrzem olimpijskim, dziewięć razy mistrzem świata, a dwukrotnie zdobywał też Kryształową Kulę za triumf w Pucharze Świata. Ze względu na swoje ekscentryczne zachowania, jest też jednym z najmniej lubianych zawodników w stawce.

(mpw)