Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja wyruszą jako pierwsi na trasę sobotniego etapu ORLEN Baja Poland. Hołek uzyskał trzeci czas podczas piątkowego superoesu, ale Kuba Przygoński i Nasser Al-Attiyah wybrali miejsca startowe za Olsztynianinem. Jego Mini John Cooper Works Rally w barwach producenta klocków hamulcowych Breck czekają jutro dwa bardzo długie odcinki specjalne liczące w sumie niemal 432 kilometry.

To była bardzo krótka próba jak na rajdy terenowe, ale nie należała bynajmniej do najłatwiejszych. Popełniłem niewielki błąd na jednym z nawrotów. Hamowałem za późno i musiałem pojechać trochę dłuższą drogą, bardziej na okrągło. Odpowiada nam pierwsza pozycja na stracie do jutrzejszego etapu. Lubimy jechać jako pierwsi mając przed sobą tylko drogę, która nie została wcześniej zniszczona podczas przejazdu kilku aut. Jazda tym samochodem sprawia dużą frajdę więc po prostu pojedziemy "swoje". Zdaję sobie sprawę z tego, że wsiadłem do rajdówki po rocznej przerwie, ale czuję się bardzo dobrze od strony psychofizycznej i nawet dwa najdłuższe odcinki w rajdzie nie będą stanowiły żadnego problemu. Mam nadzieję, że dokonałem właściwego doboru opon, zdecydowanie bardziej agresywnego niż moi najgroźniejsi rywale. Dobór opon może okazać się kluczem do zwycięstwa w tym rajdzie. Dla mnie zdecydowanie lepiej gdy będzie padał deszcz, bowiem opony które wybrałem powinny dobrze radzić sobie na mokrej nawierzchni. Liczę więc na deszcz. Na ten rajd wybrałem szczególną, mało znaną taktykę: naciskam gaz na starcie i puszczam na mecie - żartował Krzysztof Hołowczyc

Kolejność startowa pierwszej dziesiątki (do sobotniego etapu):

1. Krzysztof Hołowczyc

2. Jakub Przygoński

3. Nasser Al-Attiyah

4. Aron Domżała

5. Bernhard Ten Brinke

6. Vladimir Vasilyev

7. Miroslav Zapletal

8 Jes Munk

9. Marcin Łukaszewski

10. Nicolas Fuchs


Pięć zwycięstw Krzysztof Hołowczyca w Baja Poland:


2010: pilot Jean-Marc Fortin - Nissan Navarra

2011: pilot Jean-Marc Fortin - BMW X3 CC

2012: pilot Filipe Palmeiro - Mini ALL4 Racing

2014: pilot Xavier Panseri - Mini ALL4 Racing

2015: pilot Łukasz Kurzeja - Mini ALL4 Racing

ORLEN Baja Poland 2017 to dziewiąta (z jedenastu) runda tegorocznej edycji Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Puchar Świata to najwyższy poziom rywalizacji w tej dyscyplinie sportu, w której nie ma mistrzostw świata. Start do sobotniego etapu o godzinie 6:30. Po pokonaniu dwóch odcinków specjalnych  na poligonie w Drawsku Pomorskim nastąpi powrót do Szczecina o godz. 20:30. Serwis w sobotę tylko w Drawsku Pomorskim. W niedzielę jeszcze cztery próby sportowe o długości blisko 58 km i meta oraz uroczyste zakończenie w niedzielę, 3 września, o godzinie 14:30. Zawodnicy będą mieli do pokonania w rajdzie trasę o długości  816 km, w tym siedem prób sportowych liczących ponad 496 kilometrów.