Mówiło się o tym od dawna, dziś dostaliśmy potwierdzenie. Po siedmiu latach do kalendarza rajdowych mistrzostw świata wraca Rajd Polski. Impreza odbędzie się pod koniec czerwca na Warmii i Mazurach. Z powrotu szutrowych zmagań do cyklu tych najważniejszych na świecie cieszy się kierowca Orlen Team Miko Marczyk.

Czołowy polski kierowca powiedział nam, że dziś czuje się wyjątkowo, bo właśnie w Rajdzie Polski w 2018 roku zaczynał swoją karierę. Wówczas ścigał się jeszcze tylko w mistrzostwach Polski. Ale w Mikołajkach wygrywał także na odcinkach specjalnych mistrzostw Europy. Stawał też na podium w klasyfikacji generalnej.

Marzenia o WRC

To były dla mnie przełomowe momenty. Cieszę się, że w czerwcu będziemy się ścigać w Polsce. Postaram się walczyć w przyszłym roku o jak najwyższe pozycje, przede wszystkim w kategorii WRC2, bo takie są moje cele sportowe. To też jest moja droga do kategorii WRC - mówił nam Marczyk.

Podkreślał także rolę swojego partnera, firmy Orlen, a także Polskiego Związku Motorowego. Kierowca zdradził także, że w przyszłym roku będzie startować Skodą Fabią RS i że będzie walczyć o mistrzostwo w kategorii WRC2. Przyznał jednak, że marzy o starcie w Rajdzie Polski samochodem grupy WRC.

Taki start jednak będzie miał sens tylko wtedy, gdy sportowo będę na to gotowy. Muszę być w stanie walczyć i jechać szybkim tempem. Kiedy uznam, że to jest ten moment, zgłoszę się do partnerów i wszystkich dookoła i spróbujemy powalczyć z wyższej kategorii - zadeklarował kierowca.

Jeszcze jeden rajd

Marczyk powiedział także, że ma nadzieję, że Rajd Polski, który w czerwcu odbędzie się po raz 80., na dłużej zagości w kalendarzu rajdowych mistrzostw świata, a dzięki temu szybko przyjdzie czas, którym będzie mógł pojawić się na starcie w aucie z grupy WRC. Kierowca Orlen Team zaznaczył, że w tej chwili jednak kluczowy dla niego jest start w Rajdzie Europy Centralnej.

Odbędzie się on za dwa tygodnie i będzie to ostatni start Marczyka i jego pilota, Szymona Gospodarczyka, w mistrzostwach świata WRC2 w tym sezonie. Później przyjdzie czas na planowanie sezonu 2024. Miko Marczyk powiedział, że jednym z jego startowych marzeń jest Rajd Monte Carlo.

Podchodziłem do niego już dwa czy trzy razy. Tam trzeba się bardzo wcześnie zgłosić i zapisać, a później do niego przygotować. Mam nadzieję, że kalendarz na przyszły rok będzie bogaty, bo dzięki temu moglibyśmy wystartować w kilkunastu rajdach. To pozwoliłoby zrobić mi postępy. Aspiruję do czołowych miejsc w WRC2, a to wymaga ode mnie, żebym właściwie nie wysiadał z rajdówki - zakończył Marczyk.

ORLEN 80. Rajd Polski powraca do kalendarza rajdowych mistrzostw świata. Areną zmagań kierowców rywalizujących w narodowym klasyku tradycyjnie będą szutrowe odcinki zlokalizowane wśród mazurskich jezior i lasów, a baza rajdu po raz kolejny znajdzie się w Mikołajkach. Jubileuszowa, 80. edycja najważniejszej imprezy motorsportowej w kraju odbędzie się w dniach 27 - 30 czerwca 2024 roku.

Rajd Polski to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych w naszym kraju. Pierwsza edycja miała miejsce w 1921 roku, co czyni go drugą najstarszą, po Rajdzie Monte Carlo, imprezą na świecie. W ostatnich latach Rajd Polski był częścią mistrzostw Europy. Teraz, między innymi dzięki wsparciu ORLEN, impreza wraca do kalendarza WRC.
Opracowanie: