Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) poinformował, że reprezentacja Polski na mistrzostwa Europy w Monachium będzie liczyć 81 osób. W składzie jest troje medalistów mistrzostw świata w Eugene - Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki i Katarzyna Zdziebło.

Jak przekazał PZLA, w składzie jest troje polskich medalistów niedawnych mistrzostw świata w Eugene - młociarze Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki oraz rywalizująca w chodzie sportowym Katarzyna Zdziebło, która w Oregonie dwukrotnie stanęła na drugim stopniu podium, ale w stolicy Bawarii wystąpi jedynie na 20 km.

Do Monachium wybiera się również Natalia Kaczmarek, która w sobotę w mityngu Diamentowej Ligi na Stadionie Śląskim w Chorzowie uzyskała na 400 m czas 49,86, który jest drugim wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki, po rekordzie kraju Ireny Szewińskiej - 49,28.

O czołowe lokaty na Stadionie Olimpijskim w Monachium powinna też walczyć Pia Skrzyszowska, która w Chorzowie dwukrotnie poprawiła rekord życiowy, a 12,51 to jednocześnie rekord Starego Kontynentu do lat 23 w biegu na 100 m przez płotki.

Polacy powtórzą sukces z trzech ostatnich ME?

Polscy lekkoatleci uczestniczą w ME od pierwszej edycji w 1934 roku w Turynie. W sumie wywalczyli dotychczas 165 medali: 54 złote, 51 srebrnych i 60 brązowych.

Po 12 przywieźli z trzech ostatnich zawodów tej rangi w Zurychu (2014), Amsterdamie (2016) i Berlinie (2018). Z uwagi na pandemię Covid-19 odwołano imprezę zaplanowaną na 2020 rok w Paryżu.

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Monachium odbędą się w dniach 15-21 sierpnia.