Polscy piłkarze ręczni przegrali 23-30 (12-15) z Niemcami w Bratysławie w ostatnim meczu pierwszej fazy grupowej mistrzostw Europy. Dzięki wygranym w dwóch pierwszych meczach Biało-Czerwoni awansowali do drugiej rundy.

Już przed meczem obie drużyny były pewne awansu z grupy D, ale dzisiejsze zwycięstwo dało Niemcom zdecydowanie lepszą pozycję wyjściową przed spotkaniami drugiej rundy, gdyż wynik tego meczu liczy się w dalszej rywalizacji.

W pierwszej połowie reprezentanci Polski prowadzili tylko raz, 2-1, gdy Arkadiusz Moryto trafił z karnego. Potem był jeszcze remis 5-5, a przez większość tej odsłony minimalnie prowadzili Niemcy, którzy wygrali pierwszą partię 15-12.

Po zmianie stron podopieczni Patryka Rombla szybko doskoczyli na jedno trafienie, ale rywale nie pozwalali na wiele. W kolejnych minutach Niemcy zdobyli sześć bramek, tracąc tylko jedną (Kamil Syprzak) i odskoczyli na 21-15. Na dziesięć minut przed końcem Polacy przegrywali 17-23. Potem doskakiwali jeszcze na cztery bramki, ale w końcówce Niemcy podkręcili tempo i ostatecznie wygrali 30-23.

Rywale Polaków w drugiej fazie mistrzostw Europy

We wcześniejszych meczach mistrzostw Polacy pokonali 36-31 Austrię i wygrali 29-20 z Białorusią. Niemcy też pokonali obie te drużyny i z punktami na koncie dzięki wygranej z Polską są w lepszej pozycji wyjściowej przed drugą fazą.

Druga runda mistrzostw odbędzie się w Budapeszcie i Bratysławie. Polska będzie walczyć o awans do półfinału w grupie z: Hiszpanią, Rosją, Szwecją i Norwegią. Do bilansu w nowej grupie już liczy się wynik meczu Polski z Niemcami.

Do półfinałów w Budapeszcie awansują po dwie najlepsze drużyny z nowo utworzonych grup I i II. Finał mistrzostw Europy zaplanowano na 30 stycznia.

Polska - Niemcy 23-30 (12-15)

Polska: Mateusz Kornecki, Mateusz Zembrzycki - Arkadiusz Moryto 7, Szymon Sićko 6, Michał Daszek 5, Kamil Syprzak 2, Przemysław Krajewski 1, Michał Olejniczak 1, Ariel Pietrasik 1, Piotr Jędraszczyk, Krzysztof Komarzewski, Bartłomiej Bis, Melwin Beckman, Maciej Pilitowski, Rafał Przybylski.

Niemcy: Johannes Bitter - Christoph Steinert 9, Johannes Golla 6, Julian Koester 6, Philipp Weber 4, Lukas Zerbe 3, Rune Dahmke 1, Patrick Wiencek 1, Paul  Drux, Simon Ernst, Sebastian Firnhaber, Sebastian Heymann, Djibril M´Bengue, Fabian Wiede.

Sędziowali: Slave Nikolov i Gjorgji Nachevski (Macedonia Północna).