Krzysztof Piątek nie zagra w Lidze Europy. AC Milan wycofał się z rozgrywek, na co przystał Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu. To efekt ugody z UEFA. Za „Rossonerimi” ciągnie się sprawa naruszenia zasad finansowego fair play.

AC Milan nie zagra w europejskich pucharach w sezonie 2019/2020 z powodu naruszenia zasad finansowego fair play - ogłosił Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie. Klub Krzysztofa Piątka miał wystąpić w rozgrywkach Ligi Europy.

Decyzja CAS jest wynikiem porozumienia między dwiema stronami, które stawiły się przed trybunałem - AC Milan i Europejską Unią Piłkarską. UEFA wskazywała, że klub z Lombardii naruszył zasady finansowego fair play w trzech ostatnich latach. Aby rozwiązać ten problem Milan był skłonny zrezygnować z udziału w najbliższej edycji LE.

W ostatnim sezonie Milan zajął piąte miejsce w ekstraklasie włoskiej. Zabrakło mu punktu, aby uplasować się na czwartej pozycji, co zapewniłoby mu miejsce w fazie grupowej Ligi Mistrzów i poprawiło sytuację finansową o ok. 50 mln euro.

Finansowe fair play (FFP) to zbiór reguł, które mają zwalczać nieograniczone "pompowanie" pieniędzy do klubów przez bogatych sponsorów i właścicieli. W myśl tych przepisów wydatki mają być uzależnione od przychodów, a straty nie mogą przekroczyć określonych kwot. FFP ma wyrównywać szanse i nie dopuścić do pogłębiania się różnic między kilkoma największymi klubami w Europie a resztą stawki.