Robert Lewandowski we wtorek może zostać trzydziestym członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta. Jeśli piłkarz Borussii Dortmund zagra w towarzyskim meczu z Irlandią, będzie to jego sześćdziesiąty występ w drużynie narodowej.

25-letni napastnik zadebiutował w reprezentacji 10 września 2008 w wygranym 2:0 meczu eliminacji mistrzostw świata z San Marino. Zdobył w tym spotkaniu jednego gola, a później jeszcze 17 razy pokonał bramkarzy rywali biało-czerwonych.

Na czele zestawienia piłkarzy z największą liczbą występów w kadrze narodowej znajduje się Michał Żewłakow, który rozegrał w niej 102 mecze.

Klub Wybitnego Reprezentanta zrzesza obecnie 29 zawodników. 28 z nich trafiło do niego po rozegraniu co najmniej 60 spotkań w drużynie narodowej. Jedynym, który znalazł się w nim, mimo mniejszej liczby występów, jest zmarły 3 listopada Gerard Cieślik. W 1957 roku, po jego dwóch golach, Polska pokonała w Chorzowie ZSRR 2:1, co było nie tylko sportowym wydarzeniem. Cieślik w reprezentacji wystąpił w 45 oficjalnych meczach i zdobył 27 bramek.

Najbliżej wejścia do Klubu, poza Lewandowskim, jest bramkarz Artur Boruc, który reprezentacyjny trykot założył do tej pory 56-krotnie.

(MRod)