Reprezentacja Polski przegrała mecz ze Słowacją 0:2! W 30. minucie pierwszą bramkę zdobył Juraj Kucka, a później wynik podwyższył Robert Mak. To spotkanie jest dla Adama Nawałki i kilku jego podopiecznych debiutem w kadrze.

ZOBACZ ZAPIS RELACJI MINUTA PO MINUCIE!

W pierwszym składzie Polaków znalazło się dwóch debiutujących obrońców - Paweł Olkowski i Rafał Kosznik, których Nawałka prowadził w Górniku Zabrze. W bramce stanął Artur Boruc, a linię obrony uzupełniają Artur Jędrzejczyk i Marcin Kamiński. Drugą linię tworzą Grzegorz Krychowiak, Tomasz Jodłowiec, Jakub Błaszczykowski, Adrian Mierzejewski i Waldemar Sobota, a jedynym napastnikiem jest Robert Lewandowski.

Początek długiej drogi do Euro 2016

Dzisiejszy mecz ze Słowacją rozpoczyna nowy rozdział w historii reprezentacji Polski. Wrocław był dotąd jednak pechowy dla drużyny narodowej. Kadra Franciszka Smudy żegnała się na tamtejszym stadionie z Euro 2012, a on z posadą trenera. Waldemar Fornalik wprawdzie wygrał tam z Mołdawią w eliminacjach mistrzostw świata, ale nie mógł się cieszyć z awansu na mundial i też stracił pracę. Adam Nawałka rozpoczął natomiast w stolicy Dolnego Śląska pierwszy etap przygotowań do eliminacji do mistrzostw Europy w 2016 roku

Na razie Nawałkę i jego zespół czekają mecze towarzyskie. Do marca, kwietnia 2014 mamy czas na eksperymenty - zaznaczył szef reprezentacji. I już teraz sięgnął po nowych piłkarzy. W kadrze na piątkowe spotkanie znalazło się siedmiu potencjalnych debiutantów. 

Selekcjoner podkreślał, że nie czuje wielkich obaw czy presji przed debiutem, w czym pomaga mu doświadczenie wyniesione z boiska. Zdawał sobie jednak sprawę, że początek nowego etapu zawsze oznacza pewną niewiadomą. Pierwszy mecz jest najtrudniejszy, dlatego nie oczekuję cudów - przyznał i zapowiedział, że ewentualne niepowodzenie przyjmie "na klatę".

Kiepski bilans meczów ze Słowacją

Przed tym meczem bilans Polaków ze Słowakami nie był najlepszy. Z siedmiu spotkań trzy wygrali, doznali trzech porażek, a jedno zakończyło się remisem.

Przeciw Nawałce przemawiały również wyniki debiutów jego poprzedników. Od 1986 roku tylko dwóch z 15 trenerów kadry, w tym jeden tymczasowy, zwyciężyło w debiucie. Ostatnim był w 1997 roku Janusz Wójcik. Od porażek zaczynali też niedawni selekcjonerzy, m.in. Holender Leo Beenhakker, Smuda czy Fornalik.

(MRod)