Najważniejszym dla polskiego kibica finałem pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Glasgow będzie konkurs kulomiotów. W piątkowy wieczór tytułu z Belgradu bronił będzie Konrad Bukowiecki, a wśród faworytów jest także Michał Haratyk.

Zanim jednak kulomioci rozpoczną rozgrywkę o medale muszą przebrnąć eliminacje, które odbędą się przed południem. Organizatorzy minimum kwalifikacyjne ustalili na poziomie 20,90. Jeżeli tylu zawodników nie pchnie tak daleko, to do finału awansuje ośmiu najlepszych.

Trochę przesadzili z tym dużym "Q". Na igrzyskach olimpijskich było to chyba 20,65, a na mistrzostwach świata 20,70, więc chyba ich nieco poniosła fantazja. Lepiej jednak tyle pchnąć od razu i mieć czystą głowę jak najszybciej. Dla mnie chyba nawet lepiej, że finał będzie tego samego dnia. Nie umiem w tej chwili przewidzieć jednak, w jakiej będę formie - powiedział Bukowiecki.

Obrońca tytułu zmagał się przez dwa tygodnie przed HME z grypą i ostrożnie wypowiada się o swoich szansach w Glasgow. Mistrz Europy z Berlina z 2018 roku Haratyk nie przepada za startami na hali, ale podczas mistrzostw Polski w Toruniu pokazał, że jego forma rośnie. Polacy wymieniani są przez wszystkich wśród faworytów konkursu. Najlepszy w tym roku wynik w Europie - 21,32 - osiągnął Niemiec Dawid Storl. Poza Haratykiem i Bukowieckim w eliminacjach wystartuje także trzeci Polak Jakub Szyszkowski (AZS AWF Katowice).

W piątek do rywalizacji przystąpią także liderka światowych list na 400 m Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) oraz jej koleżanka z reprezentacji - mistrzyni Europy z Berlina - Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice). Rano pobiegną w eliminacjach, a jeżeli awansują dalej, to wieczorem w półfinale.

Dziewczyny sobie poradzą z liczbą biegów w Glasgow. Jestem spokojny, zarówno o Justynę, jak i o Igę. Pokazały w Berlinie, że mogą wytrzymać bardzo wiele - podkreślił trener sztafety 4x400 m Aleksander Matusiński. Zarówno Baumgart-Witan, jak i Święty-Ersetic mają być podporami sztafety, która w niedzielę będzie ponownie walczyła o mistrzostwo Europy.

Walkę o obronę tytułu rozpocznie także na 1500 m Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL).

Czuję moc w tym sezonie. Będę walczył. Wybrałem 1500 m, chociaż tam będzie trudniej o złoto, ale nigdy nie uciekałem od wyzwań. Ten dystans to moja przyszłość - zapewnił.

Eliminacje skoku wzwyż będą sprawdzianem formy złotego medalisty w tej konkurencji z Belgradu Sylwestra Bednarka (RKS Łódź), a także debiutującego w imprezie tej rangi Norberta Kobielskiego (MKS Inowrocław).

W porannych eliminacjach wystąpią także skoczek w dal Tomasz Jaszczuk i Karol Zalewski w biegu na 400 m (obaj AZS AWF Katowice). Po południu do walki o finał przystąpi trzech polskich tyczkarzy - z liderem światowych list na czele. Piotr Lisek (OSOT Szczecin) skoczył w tym roku 5,93, co udało się tylko jemu oraz Amerykaninowi Samowi Kendricksowi. W Glasgow - podobnie jak Bukowiecki, Bednarek i Lewandowski - broni tytułu mistrza Europy ze stolicy Serbii. W konkursie kwalifikacyjnym wystąpią także brązowy medalista z 2017 roku Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) oraz mistrz Europy z Amsterdamu z 2016 roku Robert Sobera (AZS AWF Wrocław).

Swoje starty w HME rozpoczną wieczorem także trójskoczek Adrian Świderski (WKS Śląsk Wrocław), dwaj specjaliści od biegu na 800 m - Mateusz Borkowski (RKS Łódź) i Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów) oraz polska faworytka w biegu na 1500 m Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin). O finał pchnięcia kulą powalczy Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok).

Wydarzeniem sesji wieczornej będzie występ reprezentantki gospodarzy Laury Muir, która po 20.00 wystąpi w eliminacjach 1500 m, a dwie i pół godziny później będzie walczyła o złoty medal w ostatnim finale pierwszego dnia mistrzostw - w biegu na 3000 m. Mistrzostwa w Glasgow potrwają do niedzieli.

Program piątkowych startów Polaków


11.03 w dal mężczyzn, eliminacje: Tomasz Jaszczuk

11.05 60 m ppł, pięciobój

11.20 400 m mężczyzn, eliminacje: Karol Zalewski

11.45 wzwyż, pięciobój

12.10 800 m kobiet, eliminacje

12.30 pchnięcie kulą, eliminacje: Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski

12.55 1500 m mężczyzn, eliminacje: Marcin Lewandowski

13.00 trójskok kobiet, eliminacje

13.30 3000 m mężczyzn, eliminacje

13.30 wzwyż mężczyzn, eliminacje: Sylwester Bednarek, Norbert Kobielski

14.00 400 m kobiet, eliminacje: Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic

14.15 pchnięcie kulą, pięciobój

20.00 tyczka mężczyzn, eliminacje: Piotr Lisek, Robert Sobera, Paweł Wojciechowski

20.02 pchnięcie kulą kobiet, eliminacje: Klaudia Kardasz

20.04 w dal, pięciobój

20.06 wzwyż kobiet, eliminacje

20.10 1500 m kobiet, eliminacje: Sofia Ennaoui

20.48 800 m mężczyzn, eliminacje: Mateusz Borkowski Michał Rozmys

21.25 trójskok mężczyzn, eliminacje: Adrian Świderski

21.35 pchnięcie kulą mężczyzn, FINAŁ: ew. Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski

21.36 400 m kobiet, półfinał: ew. Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic

21.55 400 m mężczyzn, półfinał: ew. Karol Zalewski

22.15 800 m, pięciobój FINAŁ

22.40 3000 m kobiet, FINAŁ