W sierpniu ruszy piłkarska Akademia Borussii Dortmund im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach. Dziś oficjalnie ogłoszono to w rodzinnym mieście piłkarza. To pierwsza na świecie Akademia Borussii otwarta poza granicami Niemiec.

Akademia będzie działać na miejscu byłego boiska LKS Goczałkowice-Zdrój. To w tym klubie Łukasz Piszczek zaczynał swoją piłkarską karierę. Będą to dwa pełnowymiarowe boiska hybrydowe oraz trzecie, mniejsze, ze sztuczną nawierzchnią, a także budynek klubowy z pełnym zapleczem.

Od początku planowałem, żeby utworzyć Akademię właśnie tutaj. Tu się wychowałem, tu kształtował się mój charakter i czuję się związany z Goczałkowicami - mówi Łukasz Piszczek.

Początkowo w Akademii będą się szkolić dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Potem oferta ma być rozszerzona i objąć zarówno nieco starsze, jak też i młodsze dzieci. I będzie tam też można zapisywać dziewczynki.

W nazwie nie mamy określenia "akademia piłkarska", tylko "akademia", bo chcemy nie tylko uczyć dzieci grać w piłkę nożną, ale przede wszystkim wychowywać je przez sport - mówi Michał Zioło, który w akademii będzie dyrektorem sportowym, a na co dzień pracuje w Borussii Dortmund.

Łukasz wyjechał z domu zaraz po zakończeniu szkoły podstawowej. Przeniósł się do Zabrza, tam trenował, mieszkał w internacie i do domu wracał tylko na weekendy. Dzięki akademii dzieci będą mogły trenować tu, na miejscu - mówi Kazimierz Piszczek, ojciec znanego piłkarza. Pierwsze treningi w akademii mają ruszyć na początku sierpnia.

Opracowanie: