Michał Kwiatkowski z ekipy Omega Pharma-Quick Step zajął trzecie miejsce na piątym etapie kolarskiego wyścigu Dookoła Kraju Basków, z metą w Markina-Xemein. Najszybszy okazał się Brytyjczyk Ben Swift, a liderem pozostał Hiszpan Alberto Contador.

Kwiatkowski po raz czwarty w tegorocznej imprezie uplasował się na najniższym stopniu podium. Polak poprzednio zajmował trzecie miejsce na pierwszym, drugim i trzecim etapie. W klasyfikacji generalnej wciąż jest siódmy ze stratą 41 sekund do Contadora (Tinkoff-Saxo).

Dookoła Kraju Basków: Michał Kwiatkowski znów trzeci

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) zajął trzecie miejsce na drugim etapie wyścigu Dookoła Kraju Basków. Na najniższym stopniu podium stanął także wczoraj. Polak zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Etap z metą w miejscowości Dantxarinea wygrał jego kolega z zespołu,... czytaj więcej

W piątek kolarze mieli do przejechania 160,2 km z Eibar do Markina-Xemein. Polski zawodnik Omega Pharma-Quick Step był bliski zwycięstwa. Kilkaset metrów przed metą, gdy rozprowadzał go m.in. kolega z ekipy Niemiec Tony Martin, znajdował się na czele stawki, ale ostatecznie został wyprzedzony przez Swifta (Team Sky) i Hiszpana Alejandro Valverde (Movistar). W czołowej grupie na metę przyjechało 22 kolarzy, w tym wszyscy liczący się w klasyfikacji generalnej imprezy.

Na 45. miejscu uplasował się drugi z Polaków Michał Gołaś. Kolega Kwiatkowskiego z Omega Pharma-Quick Step stracił 10.22 do najlepszych.

Do zakończenia wyścigu pozostał jeden etap - sobotnia jazda indywidualna na czas na dystansie prawie 26 km w Markina-Xemein. Sprawa zwycięstwa w imprezie jest wciąż otwarta. Mimo mojej przewagi uważam, że groźni będą Valverde i świetny w czasówce Kwiatkowski - przyznał Contador.

Wyniki 5. etapu, Eibar - Markina-Xemein (160,2 km):

1. Ben Swift (W. Brytania/Team Sky) - 3:56.57
2. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)     
3. Michał Kwiatkowski (Polska/Omega Pharma)
4. Tom-Jelte Slagter (Holandia/Garmin)                         
5. Damiano Cunego (Włochy/Lampre)                                  
6. Cyril Gautier (Francja/Europcar)  ten sam czas
...
45. Michał Gołaś (Polska/Omega Pharma) +10.22        

Klasyfikacja generalna:

1. Alberto Contador (Hiszpania/Tinkoff-Saxo) - 20:30.31
2. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar) +12 s
3. Damiano Cunego (Włochy/Lampre-Merida) +36
4. Cadel Evans (Australia/BMC)
5. Jean Christophe Peraud (Francja/AG2R)
6. Jurij Trofimow (Rosja/Katiusza)  ten sam czas
7. Michał Kwiatkowki (Polska/Omega Pharma) +41
...
48. Michał Gołaś (Polska/Omega Pharma) +31.27

(MRod)