To będzie wyjątkowy weekend dla polskiego sportu. Pierwszy raz w historii nasz kraj będzie gospodarzem zawodów Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim. W sobotę i niedzielę na trasie nr 2A Jaworzyny Krynickiej rywalizować będzie blisko setka zawodniczek i zawodników.

Decyzja o tym, że Polska będzie gospodarze zawodów Pucharu Świata zapadła w maju ubiegłego roku. Wpływ na to miały starania działaczy Polskiego Związku Narciarskiego, ale także sukcesy sportowe, czyli złoty medal Oskara Kwiatkowskiego i brązowy Aleksandry Król w slalomie gigancie równoległym podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w gruzińskim Bakuriani.

Aż 13 reprezentantów Polski

Na Jaworzynie Krynickiej odbędą się dwa slalomy giganty równoległe. Zgłoszono blisko 100 zawodników z 16 krajów: Austrii, Australii, Chin, Bułgarii, Kanady, Czech, Niemiec, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Holandii, Polski, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy i USA.

Reprezentacja Polski liczy 13 osób. Decyzją trenera Oskara Boma znaleźli się w niej: Olimpia Kwiatkowska, Weronika Dawidek, Sonia Zapała, Olga Kaciczak, Natalia Stokłosa, Karolina Półtorak, Natasza Piwowarczyk i Maria Bukowska-Chyc oraz Oskar Kwiatkowski, Andrzej Gąsienica-Daniel, Michał Nowaczyk, Mikołaj Rutkowski.

Największe nadzieje na sukces polscy kibice wiążą ze startem Kwiatkowskiego. Na ostatnich zawodach w austriackim Simonhoehe awansowała do ćwierćfinału. Tam jednak, rywalizując z zawodnikiem gospodarzy Fabianem Obmannem, popełnił błąd i nie ukończył przejazdu. Został sklasyfikowany na 6. miejscu.

Pomimo wiosennej już aury organizatorzy nie obawiają się problemów z trasa. Jest dośnieżona i odpowiednio przygotowana - zapewniono.

Darmowy wstęp na zawody

W piątek o godzinie 18.30 w Pijalni Głównej na krynickim deptaku odbędzie się ceremonia losowania numerów, w której weźmie udział 16 najlepszych zawodniczek i zawodników klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Wstęp na zawody jest darmowy. Bezpłatne bilety można odebrać w kasach stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka, a także podczas publicznego losowania numerów startowych oraz przy wejściu na teren zawodów w strefie mety. Dla kibiców przygotowano ograniczoną liczbę miejsc w strefie mety. Organizatorzy wraz ze stacją narciarską Jaworzyna Krynicka przewidzieli także wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Kursować będą bezpłatne busy z centrum Krynicy-Zdroju bezpośrednio pod stację Jaworzyna Krynicka.

Program Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim na Jaworzynie Krynickiej

Sobota, 23 lutego:

9.00 - kwalifikacje slalomu giganta równoległego,

13.00 - finały slalomu giganta równoległego.

Niedziela, 24 lutego:

9:00 - kwalifikacje slalomu giganta równoległego,

13:00 - finały slalomu giganta równoległego.