W najbliższy weekend 1-3 lipca 2022 stolica Małopolski będzie gospodarzem turnieju finałowego Mistrzostw Europy Rugby 7. Po raz pierwszy Polska jest gospodarzem takiej imprezy. Jednocześnie w Krakowie reprezentacja Polski kobiet ma szansę na zakończenie mistrzostw ze złotym medalem. Zatem kibicujmy biało-czerwonym!

Pierwszy weekend lipca w Krakowie będzie prawdziwym świętem polskiego i europejskiego rugby. Na stadionie im. Henryka Reymana zagrają najlepsze kobiece i męskie drużyny w ramach turnieju Mistrzostw Europy. Turnieju, który nasz kraj przejął od Rosji wykluczonej z powodu inwazji na Ukrainę.

Dla Krakowa to nie tylko szansa na zorganizowanie kolejnej prestiżowej imprezy sportowej pod Wawelem, ale też prawdziwy sprawdzian przed Igrzyskami Europejskimi, które odbędą się w mieście w przyszłym 2023 roku. Jedną z dyscyplin Igrzysk jest właśnie siedmioosobowa odmiana rugby, która od 2016 roku - przypominam - gości na zawodach olimpijskich, a w Krakowie zadebiutuje na Igrzyskach Europejskich. Ale już teraz kibice będą mogli podziwiać najlepsze zawodniczki i zawodników Starego Kontynentu w akcji podczas wielkiego finału Mistrzostw Europy.

Kibicujmy biało-czerwonym!

Pierwszy z dwóch turniejów Mistrzostw w rugby 7 rozgrywany był w ostatni weekend czerwca w portugalskiej Lizbonie (25-26 czerwca 2022). Reprezentacje Polski zakończyły zmagania na dwóch biegunach tabeli. 

Panie są liderkami rywalizacji, a męska drużyna uplasowała się na ostatnim, 10. miejscu. Dlatego teraz mocno trzymajmy kciuki za biało-czerwone! Impreza finałowa od 1 do 3 lipca w Krakowie. 

Prowadzone przez trenera Janusza Urbanowicza zawodniczki - ubiegłoroczne wicemistrzynie kontynentu, gorsze wtedy tylko od wykluczonej z tegorocznej rywalizacji drużyny Rosji - rozpoczęły portugalski turniej od wygranej 28:24 z Francuzkami, wicemistrzyniami igrzysk olimpijskich w Tokio. 

W drugim spotkaniu Polki zdeklasowały Czeszki 41:0. Następnie pokonały Belgijki 24:19 i Walijki 47:12, by w finale wyszarpały zwycięstwo w starciu ze Szkotkami 19:15. 

To pierwsze, historyczne zwycięstwo rugbistek w turnieju rangi mistrzostw Europy.

Niestety, nie udał się występ w stolicy Portugalii polskim rugbistom. Na inaugurację ulegli Niemcom 5:40, później Włochom 5:33. Najbliżej sukcesu byli w starciu z Litwinami, ale ostatecznie przegrali spotkanie 20:21. Poza zasięgiem byli Francuzi - przegrana 7:56 i na koniec porażka z Gruzją 12:27.

Drużyna trenera Andrzeja Kozaka była najsłabsza w 10-zespołowej stawce i straciła szanse na walkę o czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej. W meczu o pierwsze miejsce Niemcy pokonali broniących tytułu Hiszpanów 21:7.

Drugi i ostatni turniej mistrzostw zostanie rozegrany w Krakowie w dniach 01-03 lipca 2022 na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. 

Klasyfikacja turnieju kobiet po meczach rozgrywanych w Lizbonie wygląda następująco: 

1.Polska; 

2.Szkocja; 

3.Francja; 

4.Irlandia; 

5.Czechy; 

6.Hiszpania; 

7.Belgia; 

8.Niemcy;

9.Rumunia; 

10.Walia.

W turnieju mężczyzn nasi zawodnicy zakończyli rywalizację w grupie B na miejscu piątym i w finale zmierzyli się z zespołem z tej pozycji w grupie A czyli Gruzją, przegrywając 12:27. 

Klasyfikacja turnieju mężczyzn po portugalskiej części rywalizacji wygląda następująco:

1.Niemcy;

2.Hiszpania;

3.Włochy;

4.Belgia;

5.Francja;

6.Portugalia;

7.Litwa;

8.Czechy;

9.Gruzja;

10.Polska.

Święto polskiego i europejskiego rugby pod Wawelem

W Krakowie Polki zaczynają turniej w piątek 1 lipca. Będzie to mecz otwarcia krakowskiego turnieju Polska - Rumunia o 13:00. 

Reprezentację mężczyzn zobaczymy po raz pierwszy niespełna dwie godziny później. Na 14:50 planowane jest rozpoczęcie meczu Polska-Hiszpania. A to - przypominam - finaliści turnieju w Lizbonie, którzy ostatecznie przegrali tam rywalizację z Niemcami. 

Polki ponownie na boisko wybiegną przed 16:00 (początek meczu 15:56). Ich przeciwniczkami będzie kobieca reprezentacja Niemiec.

Do Polaków należało będzie natomiast zamknięcie pierwszego dnia turniejowej rywalizacji, mecz z reprezentacją Włoch planowany jest na 20:52.

Sobotę 2 lipca z rugby siedmioosobowym rozpoczynamy wczesnym przedpołudniem. O 10:00 początek ważnego meczu Polek z silną reprezentacją Irlandii. 

Reprezentacja mężczyzn pierwszy sobotni mecz zaplanowany ma na 12:34. Zagrają z Portugalczykami. 

Potem drugi sobotni mecz Polek - o 13:40 starcie biało-czerwonych z Czeszkami. 

A zamknięcie drugiego dnia turniejowej rywalizacji znów należeć będzie do Polaków. Panowie zagrają z Litwą - początek meczu o 17:08.

Półfinały i początek rywalizacji w niedzielę 3 lipca od 10:00. Finał kobiet po 16:05, mężczyzn godzinę później 17:05. Trzymajmy kciuki za biało-czerwone!

Terminarz Mistrzostw Europy Rugby 7 w Krakowie

Polscy kibice mogą wreszcie kibicować kobiecej reprezentacji na żywo grającej u siebie z silnym wsparcie płynącym z trybun. Na to liczą w Krakowie. Przypominam, że bilety na Mistrzostwa Europy kupić można w serwisie Kup Bilet na stronie www.kupbilet.pl.

Partnerem radiowym Mistrzostw Europy rozgrywanych w Krakowie jest Radio RMF FM i RMF MAXXX. Zapraszamy do Krakowa! A tu będziecie mogli śledzić szczegóły rywalizacji w najbliższy weekend w stolicy Małopolski: rugbyeurope.eu/women-s-7s-championship-2022/women-s-7s-championship-krakow/


Opracowanie: