Wicemistrz Świata w kategorii WRC2 Kajetan Kajetanowicz wygrał 57. Rajd Barbórka. To dla kierowcy z Ustronia siódmy triumf w tej imprezie. Dzięki temu został samodzielnym liderem klasyfikacji wszechczasów. Podczas sobotnich zmagań "Kajto" wyprzedził Fina Jari Huttunena i aktualnego mistrza Polski Mikołaja Marczyka. To właśnie ta trójka podzieliła się zwycięstwa na odcinkach specjalnych.

Poranne przejazdy na Torze Modlin nie dla wszystkich były w pełni udane. Część kierowców narzekała na śliską nawierzchnię. Niektórzy musieli poczekać na swój przejazd, bo na trasie odcinka znalazło się stado saren. W ogóle nie mieliśmy tam przyczepności. Mała sarenka dwukrotnie przebiegła tuż obok samochodu. Za drugim razem byłem pewny, że w nią uderzyłem - relacjonował Łukasz Byśkiniewicz.

Poranna rywalizacja na Bemowie

W trudnych warunkach najlepiej poradził sobie Kajetan Kajetanowicz, który w Modlinie wypracował sobie 36 sekund przewagi nad Jarim Huttunenem i Brianem Bouffierem. "Kajto" wygrał oba przejazdu OS-u na Torze Modlin. Następnie kierowcy zameldowali się na Autodromie Bemowo. Na tej próbie - częściowo szutrowej - najlepszy czasy wykręcał Fin Huttunen, który nieco zmniejszył przewagę nad Kajetanowiczem, ale dalej wynosiła ona 31 sekund. Dobre tempo odzyskał tegoroczny mistrz Polski Mikołaj Marczyk, który miał pewne problemy w Modlinie. Bouffier na Bemowie jechał nieco słabiej i jego strata do lidera urosła do ponad 50 sekund. Tuż za plecami Francuza znalazł się Marczyk.

O losach 57. Rajdu Barbórka przesądził dwukrotny przejazd odcinka Tor Służewiec, który wrócił do rajdowej rywalizacji po kilkuletniej przerwie. Pierwszy przejazd na Służewcu zakończył się wygraną Marczyka, który awansował na 3. miejsce klasyfikacji generalnej. Kajetanowicz pojechał spokojniejszym tempem, ale przed ostatnią próbą zachował ponad 29 sekund przewagi nad Huttunenem. Ostatecznie "Kajto" wygrał rajd z blisko półminutowym zapasem nad Huttunenem. Jednak najlepszy czas na Torze Służewiec ponownie uzyskał Marczyk i tym samym przypieczętował zdobycie 3. miejsca.

Sarny na trasie

Na trasie rajdu na kierowców czekały... niespodzianki. Na trasę odcinka na torze Modlin dostało się stado saren.

Ta sarenka dwa razy nam przebiegła. Raz dalej, a drugi raz tak przed maską. Mała sarenka. I chyba organizatorzy mieli sporo zabawy, żeby ją wygonić. Było tak ślisko, że nie wiem czy nie była szybsza od nas - opowiada w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Łukasz Byśkiniewicz.

Ósme miejsce Kacpra Wróblewskiego

Kacper Wróblewski i Jacek Spentany czyli rajdowa załoga, którą wspieramy na rajdowych trasach uplasowała się na 8. pozycji. W Kryterium Asów na ulicy Karowej zajął 27. miejsce.

Kryterium Asów na Karowej. Zwycięstwo Kajetanowicza

Po zakończeniu rajdu odbył się legendarne kryterium Asów na ulicy Karowej, które zakończyło zmagania. Na dwukilometrowym odcinku specjalnym zmierzyło się 30 najlepszych kierowców Rajdu Barbórka.

Tutaj bezkonkurencyjny okazał się ponownie Kajetan Kajetanowicz z Maciejem Szczepaniakiem - przejechali ten odcinek w czasie 2:11.724.

Drugie miejsce zajął Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk, a trzeci był duet Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski.

Dopiero na 6. miejscu kryterium ukończyła druga załoga całego Rajdu Barbórka Jari Huttunen i Mikka Lukka.