Piłkarze ręczni Industrii Kielce i niemieckiego SC Magdeburg, finaliści ostatniej edycji europejskiej Ligi Mistrzów, wygrali swoje mecze podczas rozpoczętego we wtorek w saudyjskim Damman Super Globe. W turnieju uznawanym za klubowe mistrzostwa świata uczestniczy 12 drużyn.

Spotkanie polskiej drużyny z najlepszym zespołem azjatyckiej Ligi Mistrzów Al-Najma Club z Bahrajnu było dość niespodziewanie zacięte i trzymało w napięciu do końca. Na 2,5 minuty przed końcem rywale wyszli nawet na prowadzenie. Bohaterem kieleckiej ekipy został Szymon Sićko, który zdobył dwie ostatnie bramki, w tym tę decydującą na trzy sekundy przed końcową syreną.

Mistrzowie Polski wygrali ostatecznie 27:26 (17:13), ale azjatycki zespół był o krok od sprawienia ogromnej niespodzianki.

W kolejnym meczu kielczanie zmierzą się w czwartek z San Francisco CalHeat z USA, najlepszym zespołem klubowym Ameryki Północnej i Karaibów.

Drużyna z Magdeburga, zwycięzca ostatniej edycji europejskiej edycji Ligi Mistrzów, pokonała saudyjski Al-Khaleej 29:20 (15:10). Popularni "Gladiatorzy" już do przerwy wypracowali sobie pięciobramkową przewagę, a później kontrolowali już wydarzenia na parkiecie. W zespole niemieckim skutecznością imponował Mattias Musche (10 bramek na 12 rzutów), cztery trafienia dołożył Tim Hornke. Jeśli drużyny z Kielc i Magdeburga wygrają swoje grupy, zmierzą się w półfinale tych rozgrywek.

W pozostałych meczach pierwszego dnia Al-Kuwait (Kuwejt) pokonał San Fernando HB z Argentyny 41:29 (19:15), a Al Ahly Kair (Egipt) wygrał z Al-Noor (Arabia Saudyjska) 38:20 (16:12). W turnieju rywalizuje 12 zespołów podzielonych na cztery grupy. Zwycięzcy każdej z nich awansują do półfinałów. Zespoły z drugich miejsce będą rywalizowały o miejsca 5-9, a z trzecich - o 9-12. "Dzikie karty" przyznano w tym roku Fuechse Berlin i Barcelonie.

W ubiegłym roku zespół z Kielc zajął trzecie miejsce (podobnie jak w 2016 r), a wygrał SC Magdeburg, który później pokonał kielczan w finale Ligi Mistrzów.

To 17. edycja Super Globe, a czwarta rozgrywana w Arabii Saudyjskiej.