Piątek nie był udanym dniem dla polskich sportowców w Igrzyskach Europejskich w Baku. Jedyny medal, brązowy, zdobył po porażce w półfinale pięściarz Mateusz Polski. Nie udało się awansować do finału siatkarzom, którzy ulegli Bułgarom 2:3.

Pięściarz Róży Karlino medal zapewnił sobie już wcześniej, kwestią pozostawał kolor. W piątkowym półfinale kategorii 60 kg przegrał z Francuzem Sofiane Oumihą 0:3, co oznacza brązowy krążek. Cała trójka sędziów wskazała na zwycięstwo rywala Mateusza Polskiego 30:27.

Na podium w turnieju judo nie udało się stanąć Katarzynie Kłys. Zawodniczka UKS Judo Kraków przegrała walkę o brązowy medal Igrzysk Europejskich oraz mistrzostw Europy w kategorii 70 kg (turniej judo w Azerbejdżanie jest jednocześnie rywalizacją o tytuły mistrzowskie Starego Kontynentu). W decydującym pojedynku uległa przez ippon Niemce Szaundrze Diedrich.

Medalu w rywalizacji drużynowej nie zdobyły polskie florecistki, które przegrały z reprezentantkami Włoch 28:45 w meczu o trzecie miejsce. Wcześniej pokonały Niemki 45:43, a w półfinale uległy Rosjankom 21:45.

Polskim siatkarzom nie udało się powtórzyć osiągnięcia siatkarek, które dzień wcześniej awansowały do finału. W piątek podopieczni Andrzeja Kowala ulegli w półfinale Bułgarom 2:3 (14:25, 25:19, 22:25, 25:23, 13:15) i w meczu o trzecie miejsce zmierzą z Rosjanami. Oni z kolei ulegli 1:3 Niemcom.

Badmintoniści Paweł Pietryja (UKS Plesbad Pszczyna) i Aneta Wojtkowska (LKS Technik Głubczyce) przegrali w ćwierćfinale turnieju par mieszanych z rodzeństwem Samem i Chloe Magee z Irlandii 0:2 (18:21, 12:21) i zakończyli udział w Igrzyskach Europejskich.

Sporo działo się w piątek na basenie. Pływacy Jakub Skierka i Natalia Fryckowska zajęli czwarte miejsca w swoich finałowych wyścigach na 200 m stylem grzbietowym i na 50 m dowolnym. Trzech innych polskich pływaków powalczy w medalowych wyścigach w sobotę.

Skierka (UKS Trops Kartuzy) uzyskał czas 1.59,78 i przegrał walkę o podium z Rosjaninem Romanem Larinem o 0,18 s. Złoty medal zdobył Brytyjczyk Luke Greenbank - 1.56,89.

Z kolei Fryckowska (MUKS "15" Aqua Bydgoszcz) miała piąty czas - 25,84, ale później zdyskwalifikowana została jedna z szybszych rywalek. Do brązowego medalu Polce zabrakło 0,43 s. Triumfowała Rosjanka Marija Kamieniewa - 25,23.

W wyścigu medalowym popłynęła też polska sztafeta mieszana 4x100 m st. zmiennym w składzie: Jacek Arentewicz (UKS Shark Rudna), Michał Chudy (UKS Wodnik Rawicz), Magdalena Roman (MKS Polonia Warszawa) i Julia Gus (MTP Kormoran Olsztyn). Biało-czerwoni uzyskali piąty czas - 3.57,72, ale także zostali później zdyskwalifikowani.

Chudy wcześniej zapewnił sobie miejsce w sobotnim finale na 100 m st. motylkowym. W półfinale miał piąty czas - 53,96 s.

Tego dnia w decydującym o medalach wyścigu na 200 m st. dowolnym popłynie też Mateusz Arndt (Delfin Gdynia), który uzyskał w półfinale szósty czas - 1.51,13.
Do ostatniego etapu rywalizacji na 100 m st. klasycznym dotarł też Arentewicz. Miał siódmy wynik w półfinale - 1.02,75.

Dotychczas biało-czerwoni zdobyli w Azerbejdżanie 17 medali - dwa złote, siedem srebrnych, osiem brązowych i zajmują 18. miejsce w klasyfikacji. Prowadzi Rosja (69-33-36) przed Azejbejdżanem (18-14-20), Wielką Brytanią (16-8-16), Niemcami (14-14-30) i Włochami (10-20-9).